Sağlık
Giriş Tarihi : 14-10-2021 22:07   Güncelleme : 14-10-2021 22:07
Abone ol

Evler artık etkileyiciler ve bu ev yandı

Laine ve Kevin Berry, Louisville, Georgia'da eski bir ev satın aldılar ve adını Louise koydular. Bu yaz ucube bir yıldırım çarpmasıyla yerle bir oldu.

Evler artık etkileyiciler ve bu ev yandı

Louise'e bakarken hayal gücünüzü kullanın. Evet, 170 yıllık Georgia evinin duvarlarında boyası soyulmuş, camları kırılmış, kiremitleri eksik ve termitler var. Ama hayal edebiliyorsan, Louise muhteşem olabilir. Laine ve Kevin Berry, evi yıllarca inceledikten sonra Mart ayında 15.000 dolara satın aldıklarında Louise'in büyük potansiyelini biliyorlardı. Bu, yıkılmaya mahkûm harap bir ev değil, daha çok tarihsel bir anormallik diyorlar. Tadilat yapılmadığı için parıldayan, korunmuş bir Gotik Viktorya dönemi evi.

"Her şey oradaydı," diyor Laine. "Hepsi oradaydı. Sadece kurtarılması gerekiyordu ve bu da onu gerçekten çok özel kıldı.”

Böğürtlenler bu potansiyeli daha önce görmüştü. Louise, Laine'in evleri ve en son restorasyon projesi dediği altıncı “bebeği”. Sadece dört ay içinde evin temelini sağlamlaştırdılar, tuğlaları yeniden doldurdular ve çatıyı değiştirdiler, hepsi de Louise'i orijinal durumuna geri döndürme çabasıyla. Aslında, evde kablolama üzerinde çalışmaya başlamak üzereydiler, aslında, bir felaket olduğunda: Louise'in arkasındaki bir meşe ağacına bir yıldırım çarptı ve hem ağacı hem de evi ateşe verdi.

Louise artık eski benliğinin kabuğudur.
Instagram'da bu gönderiyi görüntüleyin

Kevin ve Laine Berry (@ourrestorationnation) tarafından 14 Mart 2020'de 19:13pm PDT'de paylaşılan bir gönderi

"Bunun olması hayal bile edilemez" diyor Laine. “Bence evini bir yangında kaybetmek herkesin kabusu. Ama hiç kimseyi düşünmüyorum, evlerimizi yangında kaybetmeyi düşünsek bile yıldırımı ihtimal olarak görmüyoruz” dedi. Daha da inanılmazı ise yıllardır satmayı reddeden evin son sahibinin yangından sadece bir hafta önce ölmüş olması.

"Kozmik olarak, gitmesine izin vermeyecekmiş gibi hissettim."

Hayal gücü Louise'i kurtaramaz, eski ev takdirçilerinden oluşan bir topluluk Instagram'da evin restorasyonunu dilerse takip ediyor. Louise'in etrafında toplandılar, evin hikayesini sosyal medyada paylaştılar, Berry'lerin GoFundMe'sini desteklediler ve evin yolculuğunu izlemekten ne kadar keyif aldıklarına dair cesaret verici yorumlar bıraktılar. 66.000'den fazla takipçiden bazıları, Louise'i yeniden inşa etmenin ne kadara mal olacağını (1.3 milyon $) sordu ve bu kadar para toplayıp toplayamayacaklarını merak etti.

"Takipçilerinizin tümü 25 dolar bağışlasaydı, biz de yapabilirdik. 1,6 milyon artırın, ”dedi bir yorumcu.

İlgi alanları, mevcut ancak ihmal edilmiş mülkleri yıkımdan kurtarmaktır. Berry'ler Louise için şimdiden 100.000 dolardan fazla harcamıştı

Çevrimiçi restorasyon topluluğu, tasarrufa ihtiyacı olan evleri paylaşan hesapların etkisiyle yıllardır büyüyor. (“Bir evi kurtarmak”, eski bir binayı satın almak ve onarmak için topluluğun tercih ettiği terimdir. Buradaki fikir, değerli bir yeri asla yıkmamak ve aslında onları da çevirmemektir.) En popülerleri arasında @savingoldhouses vardır. 90.000 takipçisi ve bir milyondan fazla takipçisi olan @cheapoldhouses hesabı var. Elizabeth Finkelstein, kendi web sitesinde, Circa'da 50.000 doların altında 10 evi listeleyen popüler bir sütun başlattıktan sonra 2016 yılında Ucuz Eski Evler'e başladı. Sonunda tüm ekstra listeleri koyacak bir yere ihtiyacı oldu, bu yüzden Instagram hesabı geldi.

Gönderiler basit. Restorasyon ipuçlarından veya süreçlerinden geçmezler, bunun yerine daha çok emlak listelerine odaklanırlar. Her gönderi, ilk slaytta yeri ve fiyatı yazılı olan bir evi gösterir. Finkelstein ev listelerinden kâr etmiyor, ancak özel haber bülteni abonelikleri sunuyor, Circa'da evleri listelemek için yer satıyor ve para kazanmak için bir ticaret mağazası işletiyor.

"İnsanlar zaman tünelini, zaman kapsülünü, açtığınız ve dokunulmamış gibi görünen evleri seviyor."
Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin

Ucuz Eski Evler™ tarafından paylaşılan bir gönderi ( @cheapoldhouses) 17 Ağustos 2020, saat 9:12 PDT

Pandemi sırasında, hesabın zaman zaman haftada 25.000 kişi tarafından büyütüldüğünü ve herkesin toplu olarak evlerinin dışında bir proje bulun ya da en azından kendilerini çırılçıplak kaldıkları yerden başka bir yerde hayal edin.

Bir ev satıldığında, Finkelstein başka bir resim yayınlar, ancak bu sefer "I'VE" KURTARILMIŞTIR”. Evin alıcısı, hayranların tadilatları takip edebilmesi için genellikle kendi Instagram hesabını açar. Louise bu evlerden biriydi ve Finkelstein, "masal" evi hakkında bir gönderi paylaştıktan sonra, Berry'lerin yaklaşık 30.000 Instagram takipçisi kazandığını söylüyor.

"Onlar Insta yıldızları çünkü bence insanlar bir şekilde takip etmeyi seviyor. yanında," diyor. "Bence yayınlarım çoğunlukla hayalperestlerden ve 'Vay canına, bunu yapmayı çok isterim' gibi insanlardan oluşuyor. Ve birinin gerçekten üstlenip yaptığını görmek, biliyormuş gibi hissetmek çok eğlenceli. tüm hikaye.”

Birçok mülk sahibi için nihai hedef, ya evlerinde yaşamak ya da onu bir oda-kahvaltı ya da kiralık ev haline getirmektir.

Sadece yönetilemeyecek kadar uzakta olan bir mülk sattılar. Louise'in bir oda ve kahvaltı olması gerekiyordu.
Instagram'da bu gönderiyi görüntüleyin

Scott Reed - Serial Restorer (@savingoldhouses) tarafından 9 Ağustos 2020'de 19:00 PDT'de paylaşılan bir gönderi

Neye dönüşürse dönsün, amaç bu evleri korumak ve mümkün olduğunca tarihsel olarak doğru tutmaktır.

“Bu mülkleri inanılmaz oranlarda kaybediyoruz, bu yüzden bizim Boston Mimarlık Koleji'nden tarihi koruma sertifikası almak için çalışan Laine, amaç ne olursa olsun birkaç yıldır ihmal edilen alanlara girmek ve mülkleri restore etmekti” diyor.

Cal Hunter ve Claire Segeren'den bir başka popüler restorasyon yolculuğunun @whathavewedunoon'un hem kalıcı bir ev hem de bir Airbnb olması bekleniyor. Hunter, 2018'de Glasgow, İskoçya'da bir daire satın almak için bir açık artırmaya gitti ve yanlışlıkla yanlış birime teklif verdi. Büyük bir şehirde, yönetilebilir bir iş gerektiren bir yer yerine, Glasgow'dan bir buçuk saat uzaklıktaki Dunoon adlı bir kasabada bir daire buldular. Bina aşırı bakımsızdı - yağmur yağdığında evin içine yağmur yağdı.

Bir inşaat mühendisi çifte pes etmelerini ve yeni bir başlangıç ​​yapmalarını söyledi. Bina 30 yıl önce terk edilmişti.

"Cal en başından heyecanlandı ve 'Ah, sadece çubuklar ve taşlar; binanın bizim için sahip olduğu her türlü sorunla başa çıkabiliriz” diyor Segeren. Marangoz olan Hunter, ilk başta proje hakkında daha iyimser hissetti.

"İlk birkaç ay benim için çok zordu" diyor. “O zamanlar bir roller coaster gibiydi. Bir an heyecanlanıp, 'Biliyor musun, bu bizim için harika bir şey' diye düşündüğünüz bir an olurdu ve bir sonraki dakika ağlıyor ve kendime ne haltlar edindiğimizi soruyor olurdum. kendimize katılıyoruz.”

Instagram'da bu gönderiyi görüntüleyin

Cal ve Claire (@whathavewedunoon) tarafından 27 Eylül 2019, 4:00am PDT'de paylaşılan bir gönderi

Çift, aynı binada dört daire daha satın aldı, böylece tam mülkiyeti ellerine geçirebildiler ve sonuçta onlara toplam 40.000 £ 'a mal oldu. Projenin geri kalanı için sadece 60.000 sterlinleri var, bunun 20.000 sterlini şimdiden çatıyı yeniden inşa etmeye gitti. Sınırlı fonlarla, şahsen ve sanal toplulukları yardım etmek için devreye girdi.

"Instagram dünyasında ve çevrimiçi dünyada çok küçük bir niş bu" diyor. “Restorasyonun Instagram takipçilerini memnun etmek için poz vermek ve bir şeyler yapmak zorunda değilsiniz. İnsanlar sizi ve evinizi olduğu gibi görmekten ve bunun için harcadığınız zor işi görmekten mutlular."

Evlerin hikayeleri ve cesur ayrıntıları, Instagram'ın yüksek oranda seçilmiş ve tamamlanmış diğer bölümlerinin aksine çekiciliğin bir parçası. Bu, iç tasarımla ilgili değil, yolculuk ve pürüzlü kenarlarla ilgili. Hesaplarındaki bir fotoğraf, Hunter'ı yağmurluk ve dizlerine kadar çamur içinde yağmur çizmeleri içinde gösteriyor. Diğerleri su hasarını ve evin taş duvarlarını restore etme adımlarını detaylandırıyor.

Takipçileri, diğer birçok restorasyon hayranı gibi, destekledikleri davalar ve evler için sürekli olarak para biriktirdiler.

Finkelstein, örneğin Nina Simone'un çocukluk evi için para toplamak için toplu iğne sattı, National Trust for Historic Preservation'ın web sitesinde bir kampanya aracılığıyla. Sadece birkaç gün içinde 5.000 dolar bağış topladı. Berrys' GoFundMe, çoğu evin yanmasından sonra gelen ve mülkü yerle bir etmek için kullanacakları 33.000 doların üzerinde oturuyor.

Pencere onarıcıları Andrew Wing, araçlarını yangında kaybetti ve değiştirmek için yaklaşık 7.000 dolar topladı.
Bu gönderiyi Instagram'da görüntüleyin

Andrew Wing (@savingoldwindows) tarafından 27 Temmuz'da paylaşılan bir gönderi, 2020, 2:07pm PDT

Bir bağışçı Berrys'in bağış kampanyasına “Seni en başından beri takip etmekten keyif alıyorum” diye yazdı. “Hiç gitmediğim bir ev ve hiç tanışmadığım insanlar için ne kadar üzgün olduğuma inanamıyorum. Bence ikiniz harikasınız ve bu sanal dünyada oluşturduğunuz toplulukla gurur duymalısınız."

Louise'nin ölümü topluluğu sarstı. Finkelstein, “Kelimenin tam anlamıyla bir insan ölmüş gibi hissettim” diyor. @savingoldhouses'tan Scott Reed, Louise'in yandığını duyduğu zaman hakkında "Zamanın durmuş gibi göründüğü bir andı" diyor.

Louise 170 yıl ayakta kaldı ve bir influencer olarak ikinci bir hayat yaşadı. Instagram. Garip bir olay onu alt etse de, evin hayranları Berry'leri yenilenmeye devam etmeleri için canlandırıyor.

"'Bunu bir daha yapamam. Kaybetmek çok acı verici, o halde neden tekrar denesinler” diyor Laine. "Ancak bu insanlar ve bu harika topluluk sayesinde, kendilerini bu kadar çok adadıkları işe devam etme sorumluluğunu hissediyorum."

Artık Louise'in geleceğini hayal etmek zorunda değiller; ne olduğunu biliyorlar.

Topluluk, her zaman olduğu gibi bunu da hayal ediyor..