Teknoloji
Giriş Tarihi : 15-01-2022 17:29   Güncelleme : 15-01-2022 17:29
Abone ol

Evden çalıştığınıza göre neden güvenli bir dosya paylaşım hizmeti isteyebilirsiniz? | Tuzla Haber

Hâlâ e-postalara iş belgeleri ekliyor veya Slack üzerinden mi gönderiyorsunuz? Ücretli bir alternatif düşünün. Artık hepimiz evden çalıştığımıza göre, güvenli bir paylaşılan dosya sunucusuna erişiminiz olmayabilir, ancak Egnyte, SecureDocs, ShareFile ve SugarSync gibi uygulamalar var.

Evden çalıştığınıza göre neden güvenli bir dosya paylaşım hizmeti isteyebilirsiniz? | Tuzla Haber

Hepimiz ofisteyken çoğumuz ofis ağına bağlıydık. Dosyaları paylaşmak için fazla düşünmemize gerek yoktu. Ancak artık farklı coğrafyalara dağıldığımıza göre, önemli dosyaları güvenli bir şekilde paylaşmak dikkatli bir planlama gerektirebilir. İşte bu nedenle, hassas dosyaları güvenli bir şekilde paylaşmak için güçlü dosya paylaşım hizmetlerini kullanmak isteyebilirsiniz, böylece nerede çalışıyor olursanız olun daha iyi işbirliği yapabilirsiniz.

Muhtemelen bir dosyayı paylaşmanın en kolay yolu dosya eklemektir. bir belgeyi bir e-postaya veya bir Slack'e veya başka bir anlık mesaja. Ancak her iki şekilde de birkaç cephede belaya davetiye çıkarıyor. E-postanıza veya mesajlaşma sisteminize çok fazla güveniyorsanız, yetersiz arşivlenmiş dosyalarınız, kimlik avı yemleri olan meraklı bilgisayar korsanlarına açık hale gelebilir. Geleneksel belgeleri bu şekilde paylaşıyorsanız, kendinizi hızla “en güncel sürüme sahip olan” oyununu oynarken de bulabilirsiniz. Aynı belge, elektronik tablo veya sunu üzerinde birden fazla kişi çalışırken güncellemeleri takip etmek zordur.

Google Drive ve OneDrive'ın da kusurları var

Google Workspace veya Microsoft OneDrive (veya e-posta kimliğinize dayalı eşdeğeri) gibi yerleşik ortak çalışma araçları, sürüm kontrol sorununu çözebilir ve sizin tek sorununuz olabilir. şirketiniz ısrar ederse, bu seçenek ekibiniz ofis alanınızın ötesine geçtiği anda hantal hale gelebilir.

Paylaşım durumunuzu ne kadar karmaşık hale getirirseniz, dünyanın (veya belki de aile üyelerinin) dosyalarınıza erişme olasılığı o kadar artar. Birisi uygun güvenliği uygulamadığı için bir veri tabanının veya belge koleksiyonunun yanlış ellere geçtiği haberleri hepimiz gördük. Bazı şirketler bunu riske atmaz: Müşterilerimden biriyle Google Dokümanlarını paylaşmak için alanlarında yeni bir e-posta adresi almam gerekti.

Google Workspace ve OneDrive'ın yanı sıra Dropbox, Box ve Apple'ın iCloud'u da dahil olmak üzere bir düzineden fazla farklı kişisel dosya paylaşım hizmeti sağlayıcısı vardır. Bunların çoğu ücretsiz veya minimum kullanım için neredeyse öyle. Ancak bu hizmetleri düşünüyorsanız, paylaşım çevrenizdeki herkes bunlara erişmek için yalnızca bir kullanıcı adı ve parola değil, iki faktörlü kimlik doğrulama (Authy gibi) kullanmalıdır. Buna rağmen, kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda genellikle ikinci sınıftırlar (Dropbox'ın işbirliği özellikleri kafa karıştırıcı olabilir, iCloud ve Windows'un karmaşık bir ilişkisi vardır ve Box'ın dosya önizleme özelliği o kadar da iyi bir iş çıkarmaz). Tek kullanımlık paylaşım veya kendi cihazlarınız arasında dosya paylaşımı için yeterlidirler, ancak benim tercih ettiğim çözüm değiller.

Bunun yerine, kurumsal düzeyde bir bulut tabanlı dosya paylaşım hizmeti düşünmelisiniz. verilerinizi şifreleyerek daha fazla koruma katmanı ekleyen ve ince ayarlı erişim kontrolüne sahip olan.

dosya yükleme Ücretsiz deneme süresi Uygulama entegrasyonu Satıcı Aylık fiyatlandırma Maks. dosya yükleme Ücretsiz deneme süresi Uygulama entegrasyonu Egnyte 20$/kullanıcı 100 GB 15 gün Kapsamlı SecureDocs Sınırsız kullanıcılar için 250 USD Sınırsız 14 gün Sınırlı ShareFile/Citrix Sınırsız kullanıcılar için 50 USD 100 GB 30 gün Kapsamlı SugarSync 3 kullanıcı için 55 USD Web istemcileri için 300 GB 30 gün* Sınırlı *Ücretsiz denemeyi etkinleştirmek için kredi kartı gerekir

Hangisini seçerseniz seçin, güvenli bir dosya paylaşım hizmetini araştırırken aramanız gerekenler şunlardır:

Otomatik dosya senkronizasyonu herkes için Windows Gezgini ve MacOS'un Finder ile entegrasyon dahil olmak üzere tüm cihazlardaki kullanıcılar, böylece hızlı erişim için paylaşılan dizinlere göz atabilir ve yerel kopyaları saklayabilirsiniz. Hareket halindeyken de paylaşılan dizinlere ve klasörlere göz atmak için Android, iOS ve web istemcileri için destek . Uçtan uca şifreleme. Birisi, girişiniz olmadan dosyalarınızı indirmeyi başarırsa, onlarla hiçbir şey yapamazlar. ShareFile ayrıca dosyalarınızı ekstra bir özellik olarak şifreleyen bir Outlook eklentisine sahiptir. Ek giriş güvenliği. SecureDocs, tüm oturum açma işlemleri için varsayılan olarak ek kimlik doğrulama gerektirirken, bahsettiğim diğerlerinde bir seçenek olarak bulunur.Doğru kişilerin doğru dosya koleksiyonlarını paylaştığından emin olmak için özelleştirilebilir izinler ve erişim hakları. Örneğin Egnyte, aşağıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi, dosyanıza bir parola eklemek, indirmelere izin vermek veya devre dışı bırakmak ve bildirimler için çok sayıda kontrole sahiptir: Birisi yanlışlıkla bir dosyayı tüm internetle paylaştığında bunu anlamak ve düzeltmek için Denetim yolları veya paylaşılan bir dosyayı hızla kaldırabilirsiniz eğer artık gerekli değilse.

Bu ürünlerin çoğu ücretsiz deneme sürümüne sahiptir (yukarıda bahsettiğim ürünlerin tümü, ancak SugarSync herhangi bir ödeme ayrıntısı gerektirmez) ve bunları değerlendirmek için bu dönemleri kullanabilirsiniz. Kendinize şu soruları sormak, aşağıdakileri seçmenize de yardımcı olacaktır:

Videolar veya resimli PowerPoint belgeleri gibi Rutin olarak çok büyük dosyaları mı paylaşıyorsunuz? Bazı hizmetler tek tek dosyalara sınırlamalar getirir; Örneğin SugarSync'in web istemcisi yükleme boyutunda bir sınırı vardır.Bu sizin için önemliyse, ince baskıyı kontrol edin. Bir odaya mı ihtiyacınız var? Bazı hizmetler, paylaşılan bir ağ dosya sunucusunun bulut eşdeğeri olabilen ortak bir paylaşılan "veri odası" sunar. ShareFile ve SecureDocs, ortak odaları için sınırsız alan sunar. Egnyte gibi diğerleri, bir video yapımcısı değilseniz, hala çok fazla depolama alanı olan 1 TB'lık odayı kaplar. Başka hangi özel hizmetlere ihtiyacınız var? Bazı hizmetler e-imza uygulamalarıyla bütünleşir (ShareFile, Citrix'in RightSignature ile çalışır), özel iş akışlarına (belge onayları gibi) ve kurumsal bir ortamda gerçek zaman kazandırabilecek diğer görevlere izin verir.

Herhangi bir kurumsal paylaşım hizmetini kullanmak biraz ayarlama gerektirir, ancak daha fazla gönül rahatlığı, daha iyi güvenlik ve ortak çalışma özellikleri elde etmek için harcanan çabaya değer olduğunu düşünüyorum.

.