Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 18:21   Güncelleme : 14-01-2022 18:21
Abone ol

EV girişimi Bollinger, teslimat minibüslerine odaklanmak için dayanıklı elektrikli kamyonlarını "süresiz olarak erteliyor" | Tuzla Haber

Bollinger, elektrikli dağıtım kamyonetlerine odaklanmak için elektrikli kamyonlarını ertelediğini söyledi. Michigan startup'ı, sıfırdan yeni bir iş kurma arayışında hız tümsekleriyle karşılaşan en son şirket.

EV girişimi Bollinger, teslimat minibüslerine odaklanmak için dayanıklı elektrikli kamyonlarını

Michigan merkezli bir girişim olan Bollinger, bugün ticari teslimat kamyonetlerine odaklanmak için elektrikli kamyon üretme planlarını ertelediğini duyurdu.

Bollinger birkaç yıl önce bir çift sağlam, kutuya benzer elektrikli kamyon prototipi ile sahneye çıktı: dört kapılı B1 (bir Jeep Wrangler şeklindedir) ve B2 (daha uzun ve daha uzundur). toplama yatağı vardır). Sıfırdan karmaşık bir araç üretim işi kurmaya çalışırken hız tümsekleriyle karşılaşan en yeni EV girişimi.

Bollinger her iki aracı da erteledi, bu nedenle ertelenmeleri yakın izleyiciler için büyük bir şok olmayabilir. Kamyonların başlangıçta 2020'de üretime geçmesi planlanıyordu, ancak bu tarih, 2022'nin başlarında birkaç bin adet olması beklentisiyle 2021'in sonlarına kaydırıldı.

Bu, hız tümsekleriyle karşılaşan en son elektrikli araç girişimi

Şimdi Bollinger CEO'su Robert Bollinger yaptığı açıklamada, şirketin odağını bir elektrikli dağıtım minibüsüne kaydırdığı için araçların "süresiz olarak erteleneceğini" söyledi. Şirket, daha önce B1 ve B2 kamyonlarını rezerve etmek için para yatıran müşterilerin depozitolarını iade edecek.

"Ticari gelişmeye odaklanmak için B1 ve B2 süresiz olarak ertelendi" dedi. "Bu kamyonlar benim için çok değerli olduğu için asla asla demem. Reklamda devam eden gelişimimiz bir gün geri dönmemize izin verirse, benden daha mutlu kimse olamaz. Ancak bunun için bir zaman çizelgesi yok.”

2020'de duyurulan Deliver-E elektrikli minibüsün, 70 kWh gibi birden fazla pil boyutuna izin veren değişken bir araç platformu üzerine inşa edilmesi planlanıyor. 105 kWh, 140 kWh, 175 kWh ve 210 kWh. Bu, müşterilerin aralarından seçim yapabilecekleri çeşitli menzil seçeneklerine, fiyatlara ve dingil mesafesi boyutlarına sahip olacağı anlamına gelir. Önden çekişli platform 2B, 3, 4 ve 5 Sınıflarına uyacak şekilde tasarlanacak.

Bollinger, minibüsün üretimi için bir başlangıç ​​tarihi onaylamayı reddetti ve şirketin hâlâ bir imalat ortağı arayışında olduğunu belirtti. "Deliver-E minibüsü, elektrikli platformlarımıza yerleştirilebilecek türden bir gövde yorumumuzdu" dedi. "Bu kasayı asla kendimiz yapmayı düşünmedik, ancak şu anda kamyon ve kamyonet kasaları üreten tesisatçı ortaklarla görüşme halindeyiz."

Sonunda konseptten üretime geçilirse, Deliver-E'nin bir çok rekabet. General Motors halihazırda BrightDrop markası altında FedEx ve Walmart gibi müşterilere elektrikli kamyonetler gönderiyor. Mercedes-Benz'in yolda birden fazla modeli var ve Ford bu yıl elektrikli E-Transit minibüsüyle üretime geçmeyi planlıyor.

On binlerce içten yanmalı motorlu kamyonet filosuna sahip olan Amazon Devasa teslimat operasyonunu hızlandıran, EV başlangıcı Rivian'dan 100.000 elektrikli kamyonet sipariş etti (ki buna da yoğun bir şekilde yatırım yapıyor) ve Stellantis'ten de EV satın almayı planlıyor.