EV başlangıcı Canoo nakit tükeniyor ve geleceği hakkında şüpheli | Tuzla Haber

EV girişiminin en son kazanç raporuna göre Canoo, finansal olarak çözücü kalma yeteneği konusunda "şüpheleri" olduğunu söyledi.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 11-05-2022 10:25   Güncelleme : 11-05-2022 10:25
EV başlangıcı Canoo nakit tükeniyor ve geleceği hakkında şüpheli | Tuzla Haber

Engellenen elektrikli araç girişimi Canoo, parasının bitmek üzere olduğunu düşünüyor. Açıkça söylemek gerekirse, şirket yalnızca bir çeyreğe yetecek kadar nakite sahip olduğunu ve bunun ötesinde ayakta kalıp kalamayacağından emin olmadığını bildirdi.

Şirket, ilk çeyrek kazanç raporunda "Bu duyuru tarihi itibariyle, Şirketin sürekliliğini devam ettirme kabiliyetine dair önemli şüpheler olduğunu bildiriyoruz" dedi.

"Şirketin süreklilik arz eden bir şirket olarak devam etme kabiliyeti konusunda ciddi şüpheler var"

Canoo, 2017 yılının sonlarında eski BMW yöneticisi Stefan Krause'nin o zamanlar mücadele eden EV girişimi Faraday Future'dan ayrılmasıyla kuruldu. Krause ve o zamanlar Evelozcity olarak adlandırılan Canoo'nun kurucularından bazı diğer yöneticiler, Faraday Future tarafından çalışanları kaçak avlamak ve ticari sırları çaldıkları iddiasıyla dava edildi, ancak dava 2018'in sonlarında sonuçlandı.

The Automaker, MPDV, çok amaçlı bir teslimat minibüsü ve Canoo Pickup Truck dahil olmak üzere birçok EV'ye sahip. Oyuncak kamyon, Canoo'nun ilk kez 2019'da piyasaya sürdüğü ve başlangıçta yalnızca abonelik temelinde satmayı planladığı mikrobüs tarzı aracın tasarımını ne kadar ileri götürmeye istekli olduğunu gösterdi.

Şirket diyor ki. 31 Mart itibariyle nakit ve nakit benzerleri 104,9 milyon dolar. Canoo, 2021'in ilk çeyreğindeki 15,2 milyon dolarlık kayba kıyasla, son üç ayda 125,4 milyon dolar kaybetti.

Canoo başkanı ve CEO'su Tony Aquila yaptığı açıklamada, şirketin 600 milyon dolarının “erişilebilir” olduğunu söyledi. EV serisinin üretimini desteklemek için sermaye”. Bu, mevcut bir hissedardan taahhüt edilen bir PIPE aracılığıyla toplam 300 milyon dolarlık finansmanı ve finansman ortağı Yorkville Advisors ile bir öz sermaye satın alma anlaşmasının yanı sıra Canoo'nun başvurduğu 300 milyon dolarlık evrensel rafı içeriyor.

Şirket son aylarda yöneticilerini işten çıkarıyor. Geçen yıl Canoo, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun şirketin özel bir satın alma şirketiyle birleşmesini araştırdığını bildirdi. Ve bu hafta Canoo, Çin ile bağları olan önemli bir yatırımcının elde ettiği karları telafi etmek için dava açtı.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber