Sağlık
Giriş Tarihi : 15-10-2021 01:27   Güncelleme : 15-10-2021 01:27
Abone ol

Etsy'nin maske baronları

Etsy, pandemi başladığında her şeyi maskelere kaptırdı ve bazı küçük satıcılar, Los Angeles'taki hazır giyim fabrikaları ve siparişleri toplayan uykusuz geceler sayesinde birkaç ay içinde 1 milyon dolar veya daha fazla satarak büyük vurdu.

Etsy'nin maske baronları

Etsy'de maske satarak bir servet kazanmak için üç şeye ihtiyacınız vardı. İlk olarak, hazır giyim endüstrisine aşina olmanız gerekiyordu - ideal olarak, zaten içinde çalışıyorsunuz. İkincisi, Los Angeles'ta veya çevresinde olmanız gerekiyordu. (Üzgünüm, New Yorklular.) Ve üçüncüsü, enerjiye ihtiyacınız vardı, çünkü küçük bir ekiple ayda on binlerce maskeyi göndermek, gece geç saatlere kadar çalışmak, sonra sabah erken kalkıp hepsini tekrar yapmak anlamına geliyordu. aradaki çocuklara bakmak.

Her şeyi göze alanlar için, çabaya değdi: bazı anne-pop Etsy mağazaları bir gecede büyük işletmeler haline geldi ve o zamandan beri 1 milyon doları aşan maske satışı gerçekleştirdi. pandeminin başlangıcı.

"'Ne zaman bitecek?' Ne zaman bitecek?' diye bir soruydu" dedi, daha büyük bir satıcı, arkadaşlarının ve ailesinin ölmemesi için isimsiz kalmasını istedi. ne kadar para kazandıklarını bilmiyorlar. "Ve sen bu tuhaf pozisyona getirildin. Çünkü şimdi kendimi pandemi haberlerine bakarken buluyorum ve bu bir nevi... vakalar düşerse maske satışları düşüyor.”

Bir satıcı üç mağazada 4,1 milyon dolar kazandığını söyledi

Nisan ve Haziran arasında , alışveriş yapanlar Etsy mağazalarından 346 milyon dolar değerinde maske satın aldı ve bunların yüzde 5'inden fazlası Etsy'nin kendisi tarafından cebe indirilecekti.

Bu çeyrekte platformda harcanan her 10 dolardan birden fazlasını maskeler oluşturuyordu. Satıcılar için de büyük bir fırsattı: Mevcut mağazaların köşeye sıkıştırmadığı kazançlı yeni bir pazar. İsteyen herkes için kazanılacak para vardı - ve zaten üretimin içini ve dışını bilenler için çok fazla para vardı.

Bu süre zarfında 100.000'den fazla satıcı Etsy'de maske sunmaya başladı. üç ay ve çoğu tipik Etsy satıcıları gibi görünüyor: evlerinde elle ürünler yapan, ağırlıklı olarak kadınlar. 2008'den beri küpeler ve diğer takılar satan Meena Osei-Kuffour gibi birçok kişi yıllardır platformdayken, diğerleri maske patlaması başladığında Etsy'ye katıldı. Her ikisi de emekli öğretmenler olan Rahibeler Becky Smith ve Debbie Cobb, kiliselerinde ve yaşlılara dağıtmakta oldukları maskeler için malzeme almalarına yardımcı olmak için Etsy'de maske satmaya başladı.

"Gerçekten çok sevdik. Dünyanın her yerinden insanlarla konuşabilmek," dedi Smith. Maskeler Smith'in yemek masasına dikilmişti, evinin arka tarafındaki bir yatak odası ise gelen siparişler için yedek kumaş parçalarıyla doluydu.

"Çılgıncaydı.İki yıldır Etsy'de çalışan bir mühendislik öğretmeni olan Leah Jackson, talebi karşılamak için yemek odasını iki makine ve "her yerde her türlü ıvır zıvır" bulunan "tam bir dikiş laboratuvarına" dönüştürdü. Her gece saat 1'e kadar dikiş dikiyor, sonra bir buçuk ve yedi yaşlarındaki iki çocuğuna bakmak için sabah 7'de tekrar kalkıyordu. 2014'ten beri Etsy'de tığ işi ürünler satan bir müzik öğretmeni olan Tyra Flotte, okul tekrar faaliyete geçtiği için talebi karşılamaktan endişe ettiğini söyledi. "Çılgıncaydı," dedi Flotte. "Bir haftada 20 sipariş aldım ve bunları nasıl yapacağımı bulmam gerekti."

Küçük satıcılar yüzlerce maske satışı yaptı ve bazen mağazalarının bugüne kadar sattığı her şeyden daha fazla sattı. Flotte, Temmuz ayı için satışların 3.000 dolara ulaştığını gördüğünü söyledi. Smith ve Cobb, Etsy aracılığıyla yaklaşık 2.000 maske sattıklarını ve Nisan ayından bu yana 25.000 dolardan fazla satış elde ettiklerini tahmin ediyor. Para, pandeminin birçok işi kapattığı bir zamanda özellikle yardımcı oldu. Jackson'ın kocası bir noktada izne ayrıldı; Flotte bir öğretmendir ve yaz tatilinde maaş almaz.

Etsy'nin en büyük maske mağazaları için bu rakamlar çok daha büyük.

İşletmelerinin finansal bilgilerini aileden gizlemek için anonim kalmasını isteyen işletme sahibi, 2019'un tamamı için mağazaların satışlarına göre yüzde 2.000'den fazla artış olduğunu söyledi. Fabrikalar ve Etsy mağazalarının çok az seçeneği vardı ama maske yapmak ve satmak

Başka bir büyük satıcı olan Charlette Chang, mağazası DoubleJoyDesigns aracılığıyla 200.000'den fazla kumaş maske sattı ve yaklaşık 1,5 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi. Eylül 2019'da bir tişört dükkânı açarak pandemiden sadece birkaç ay önce Etsy'deydi. Yine de bu onu doğru pozisyona getirdi - zaten giyim yapmak için bir fabrikada çalışıyordu, bu yüzden onlara maske yapmaları için talimat verdi.

Diğer çok satanlar gibi, Chang'ın maskeleri de Los Angeles'taki fabrikalarda yapıldı. Şehir bazen Amerika Birleşik Devletleri'nin hazır giyim üretim başkenti olarak anılır (diğer ABD imalathaneleri gibi, son yıllarda önemli ölçüde küçülmüştür), bu nedenle altyapı, maskeleri hızla dağıtmaya başlamak için oradaydı. Sadece bu da değil, yapabilecekleri hemen hemen her şey buydu: Kaliforniya valisinden gelen bir emir, gereksiz üretimi durdurdu, bu yüzden hazır giyim fabrikaları - ve hizmet ettikleri Etsy mağazaları - işlerinde kalmak istiyorlarsa, üretmeye ve satmaya başlamaları gerekiyordu. maske gibi koruyucu ekipman.

"Makul fiyatlı Amerika'da üretilmiş bir ürün alıyorsanız, büyük olasılıkla LA'dan geliyordur."

LA hazır giyim fabrikalarında ağırlıklı olarak Latin ve Asyalı göçmenler çalışıyor ve çalışma koşullarının genellikle güvensiz olduğu bildiriliyor. 2016 UCLA Çalışma Merkezi raporuna göre, yaygın olarak toz, aşırı ısı, fare ve fare şikayetleri ile. İşçiler genellikle giysi başına ücret alıyor ve asgari ücretin oldukça altında kazanıyorlar. Fast Company'ye göre, maske üretimi artarken, bazı üreticilerin çalışanları kendilerine maske verilmediğini veya iyi havalandırma olmadığını söyledi ve bu da geri kalanımızı güvende tutacak ürünler sağlayan fabrikalarda enfeksiyonlara yol açtı.

"Bu uyanmak ve dünyadaki herkesin tek bir ürün istemesi dışında bugünün Siber Pazartesi olduğunu keşfetmek gibiydi.”

Üretim dışarıdan temin edildiğinden, satıcıların ürünlerinin üretildiği fabrikaları görmeleri gerekmez. Bir satıcı bir fabrikayla sözleşme yaptığında, genellikle birim başına bir fiyat verir, ancak bunun nasıl yapılacağı fabrikaya bağlıdır. On yıldan fazla bir süredir moda endüstrisinde olan Richard Lee, bu fiyata ürünler üretmenin işçilere çok fazla ödediğini söylüyor. Şimdi 190.000'den fazla maske siparişi alan bir Etsy mağazası olan Ppeppi Boutique'de.

Ortaklık yaptığı bir fabrika ona maske üretmeye başladığını söyledi, bu yüzden kapıdan bir ürün çıkarmak için onlarla birlikte çalıştı. Etsy mağazası GoodDayMasks, 95.000'den fazla sipariş aldı. Song satış rakamlarını paylaşmayı reddetti. “Bence bu tür bir Etsy mağazasının küçük olmasının ahlakına aykırı” dedi. Song, birlikte çalıştığı fabrikanın saatlik ücret ödediğini ve koronavirüs güvenliği için "katı yönergeleri" izlediğini söyledi.

Etsy satıcıları sadece doğru zamanda doğru yerde değildi - Etsy'nin kendisi de bundan yararlanmak için hızla harekete geçti. maske patlaması. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin insanlara bez yüz maskeleri takmalarını önermeye başladığı 3 Nisan'da Etsy bir blog yazısı yayınladı, bir anlık bildirim gönderdi ve satıcılara bez maske yapmalarını isteyen e-postalar gönderdi. Bildirimde, "Tüm satıcıları arayın: yüz maskeleri yapmaya başlayın" dedi. “Benzeri görülmemiş bir talep yaşıyoruz. Bir fark yaratabilirsiniz."

Amazon ve eBay, küçük satıcıların maske sunmasına izin vermekte tereddüt ettiler

"Uyanmak ve bugünün Siber Pazartesi olduğunu keşfetmek gibiydi, ancak dünyadaki herkes sadece bir ürün istedi ve o ürün Etsy CEO'su Josh Silverman, Mayıs ayında yatırımcılara verdiği demeçte, son derece sınırlı arzda.

Arama sonuçları, maskeleri "birkaç saat içinde" daha iyi gösterecek şekilde elden geçirildi, böylece Cadılar Bayramı maskeleri veya temizleyici yüz maskeleri yerine kumaş maskeler göreceksiniz. İlk satıcılar ayrıca Etsy'den 100'e kadar veya her biri 20 dolara kadar listeleme ücretlerini iade eden bir "teşekkür hediyesi" ile ödüllendirildi.

Aynı zamanda, diğer çevrimiçi perakendeciler frene bastı. Amazon ve eBay, hastanelere öncelik vermek için cerrahi ve N95 maskelerinin satışını kısmakla meşguldü. Bu süreçte, her iki çevrimiçi pazar da bez maskelerin satışını sınırladı. Amazon satıcıları, listelemelerinin onaylanması için belirli bir başvuru sürecinden geçmeleri gerektiğinden şikayet ettiler ki bu çoğu zaman gerçekleşmedi. eBay, Mart ayında maske satışını yasakladı ve 1 Mayıs'a kadar bez maske satışına izin vermedi. eBay'in beklediği ayda Etsy'de 12 milyon maske satıldı.

"Son birkaç aydır gerçekten bunları yapmayı bırakmaya çalışıyorum."

Küçük satıcılar için inanılmaz talebe ayak uydurmak zordu. Hızlı bir şekilde yapabilecekleri bir maske tasarımı bulmanın yanı sıra, çoğu alışverişçi için işe yarayacak - Flotte, satıcılar zaman zaman malzemeleri güvenceye almak için mücadele etti.

Ayrıca elastik bir eksiklik vardı. Jackson, bağış yapmak için maskeler yaparken, kulaklık olarak kullanmak için çocuklarının oyuncaklarından birinden elastik parçalar aldığını söyledi.

Büyük satıcılar nakliye nedeniyle çıkmaza girdi. Bunların çoğu aile operasyonları, bu nedenle nakliye etiketlerini basmak, siparişleri paketlemek ve hepsini postaneye götürmek sadece birkaç kişiye bağlı olurdu - hazırlık çalışmaları genellikle gece geç saatlere kadar sürdü. Song, kendisinin ve kocasının, çocukları uzaktan eğitime başladığında daha karmaşık hale gelen tüm nakliye işlerini doğrudan evlerinden hallettiklerini söyledi. Song, “Günde üç kez Zoom'a giriş yapmaları gerekiyordu ve ödevleri vardı” dedi. Çoğu gece saat 4'e kadar çalışmaya başladı, sonra tekrar başlamak için sabah 7'de kalktı.

Yıl geçtikçe maske satışları düşmeye başladı. Yeni koronavirüs vakalarının sayısı sabitlendiğinden ve pazardaki maske sıkıntısı kendi kendine düzeldiğinden patlama sona eriyor. Satıcılar bu konuda tam olarak üzgün değil. Song, başlangıçta yaratmaya başladığı giyim serisini başlatmaya hevesli. Küçük kuyumculuk işini yaklaşık 500 maske dikmek için durduran Osei-Kuffour, maskelerin yapımının çok zaman aldığını söylüyor.

"Artık bunu yapmak istemiyorum.".