Elon Musk, spam / sahte hesap raporundan sonra Twitter anlaşmasının "beklemede" olduğunu söyledi | Tuzla Haber

Elon Musk, sosyal ağın spam ve yanlış hesapların günlük kullanıcılarının yüzde 5'inden daha azını oluşturduğunu söylemesinin ardından Twitter satın alma anlaşmasının "geçici olarak askıya alındığını" söyledi. Twitter'ın kullanıcı sayılarıyla ilgili ilk kez belirsizlik yaşanmıyor.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-05-2022 12:59   Güncelleme : 14-05-2022 12:59
Elon Musk, spam / sahte hesap raporundan sonra Twitter anlaşmasının

Elon Musk, sosyal ağın sahte veya spam hesaplarının 226 milyon günlük aktif kullanıcısının yüzde 5'inden daha azını oluşturduğunu bildirmesinin ardından Twitter'ı satın alma anlaşmasının "geçici olarak askıya alındığını" söyledi. Twitter'ı 44 milyar dolara satın almayı teklif eden Tesla CEO'su, 2 Mayıs'ta Reuters'in Twitter'ın başvurusuyla ilgili raporunun bağlantısını tweetledi ve şirketin hesaplamalarını görmek istediğini söyledi.

"Twitter anlaşması geçici olarak askıya alındı, ayrıntılar bekleniyor. Spam/sahte hesapların gerçekten de kullanıcıların %5'inden daha azını temsil ettiğine dair destekleyici bir hesaplama,” Musk tweet attı. Bununla birlikte, takip eden bir tweet'te, Twitter'ın sayıları hakkında tatmin edici bilgiler sağladıktan sonra devam edeceğini öne sürerek "hala [satın almaya] bağlı olduğunu" ekledi.

Hala satın almaya kararlı

— Elon Musk (@elonmusk) 13 Mayıs 2022

Twitter'ın hisse fiyatı, bekletme haberleriyle yüzde 20'ye kadar düşerken, Tesla bu yazı itibariyle yüzde 6 arttı.

Twitter'ın dosyalamasının ilgili bölümü aşağıdadır. Yanlış veya spam hesapların sayısıyla ilgili hesaplamalarının bir "tahmin" olduğunu ve gerçek sayının "tahmin ettiğimizden daha yüksek olabileceğini" belirtiyor:

Dahili bir inceleme gerçekleştirdik 2022'nin ilk çeyreğindeki yanlış veya spam hesapların ortalamasının, çeyrek boyunca mDAU'muzun %5'inden azını temsil ettiğini tahmin ediyor. Bir döneme ait yanlış veya spam hesapları, üç aylık dönem boyunca her bir aylık analiz döneminde örneklerdeki yanlış veya spam hesaplarının ortalamasını temsil eder. Bu belirlemeyi yaparken önemli bir yargıda bulunduk, bu nedenle yanlış veya spam hesaplarına ilişkin tahminimiz bu tür hesapların gerçek sayısını doğru bir şekilde yansıtmayabilir ve gerçek yanlış veya spam hesap sayısı tahmin ettiğimizden daha yüksek olabilir.

Twitter geçmişte matematikle ilgili sorunlar yaşadı. Birkaç hafta önce bir kazanç raporunda, günlük kullanıcılarını üç yıl boyunca fazla saydığını söyledi. Şirket, teknik bir hatanın, tek bir kullanıcıya bağlı olmalarına rağmen birden fazla hesabı etkin olarak saymasına yol açtığını ve bunun, kullanıcı sayılarını her çeyrekte 1,9 milyon kadar yanlış saymasına neden olduğunu söyledi.

Musk, Twitter'daki "spam ve dolandırıcılık botları" ve "bot orduları" miktarını azaltmayı, ücretsiz konuşmaya ve platformun sıralama algoritmalarını açık kaynak kullanımına öncelik vermenin yanı sıra hizmeti iyileştirme konusundaki konuşmasının önemli bir parçası haline getirdi.

Anlaşmayı beklemeye almak, Musk'ın sosyal medya ağını ele geçirme girişimini vuran en son hız artışını temsil ediyor. Şirket, Nisan ayı sonunda satın almayı kabul etmeden önce, devralmayı önlemek için başlangıçta sözde "zehir hapı" önlemini duyurmuştu.

Güncelleme 13 Mayıs, 08:00 ET: Şununla güncellendi: Musk'ın takip eden tweet'i.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber