Eğitim
Giriş Tarihi : 12-10-2021 18:05   Güncelleme : 12-10-2021 18:05
Abone ol

Çocuklarla Sağlıklı İlişkiler Kurabilmek için Öneriler

Çocuğa sevgi belli edilmelidir. Çocuğun yanında, yakınında, arkasında olunduğu hissettirilmelidir. Çocuğun maddi ihtiyaçları kadar manevi olarak sevgiye,

Çocuklarla Sağlıklı İlişkiler Kurabilmek için Öneriler

Çocuğa sevgi belli edilmelidir. Çocuğun yanında, yakınında, arkasında olunduğu hissettirilmelidir. Çocuğun maddi ihtiyaçları kadar manevi olarak sevgiye, ilgiye çok ihtiyacı vardır. Çocukla zıtlaşmak yerine onun dilinden konuşmaya çalışılmalı. Birlikte mutlu olunabilecek aktiviteler yapılmalıdır. Sıcak bir ilişki kurulmalı. Çocuğa karmaşık ifadeler yerine kesin, açık, net ifadeler kullanılmalıdır. Diğer çocuklarla kıyaslanmamalı bu durumun çocuğu üzeceği unutulmamalıdır. Zorlayıcı […]

Çocuklarla Sağlıklı İlişkiler Kurabilmek için ÖnerilerÇocuğa sevgi belli edilmelidir. Çocuğun yanında, yakınında, arkasında olunduğu hissettirilmelidir. Çocuğun maddi ihtiyaçları kadar manevi olarak sevgiye, ilgiye çok ihtiyacı vardır.
Çocukla zıtlaşmak yerine onun dilinden konuşmaya çalışılmalı. Birlikte mutlu olunabilecek aktiviteler yapılmalıdır. Sıcak bir ilişki kurulmalı. Çocuğa karmaşık ifadeler yerine kesin, açık, net ifadeler kullanılmalıdır.

Zorlayıcı ve cezalandırıcı olmak yerine esneyebilen kurallar konulmalı. Çocuğa sürekli aynı şeyler söylenmemeli, söylenirse çocuğun bu söylenenleri yapmadığı gözlemlenir ve çocuğun daha çok dikkati dağılır.

Çocuklarla Sağlıklı İlişkiler Kurabilmek için ÖnerilerÇocuk okulda başarısız olabilir. Bu başarısızlığından dolayı çocuğu suçlamak yerine başarısızlığının sebepleri araştırılmalı ve çözüm bulunmaya çalışılmalıdır. Çocuğa kızmak onda paniğe yol açabileceği unutulmamalıdır.Çocuktan beklenen davranışların sergilenmesi isteniyorsa ona iyi bir model olmak gerektiği unutulmamalıdır. Kitap okumak faydalıdır deyip kitap okumayan anne ve baba iyi bir örnek değildir. Çocuklar her zaman kendilerine iyi bir model ararlar. Bu model olumsuz olursa çocukta bir çok istendik davranış geliştirilemez.
Eğer çocukla sağlıklı bir ilişki kurulamamışsa onunla ilişkiyi düzeltmek için hoşgörülü olmak ve olumlu yaklaşmak gerektiği unutulmamalıdır.

Çocuklarla Sağlıklı İlişkiler Kurabilmek için ÖnerilerÇocukla sağlıklı bir ilişki kurulamıyorsa destek almak da gerekebilir.

Günümüzde çocuklarla sağlıklı bir ilişki kurmak hiç de kolay değildir. Çağın hızına daha kolay ayak uyduran çocuklarla baş etmek için profesyonel bir yöntem ihtiyaç vardır. Öncelikle sabırlı olmak gerekir. İyi bir iletişim kurulmamış olmasının sebepleri araştırılıp, bu sebepler ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır. Çocuk aile için çok değerlidir ve mutlaka vakit ayırmak gerekir. Tüm ilişkilerde olduğu gibi çocukla olan ilişkilerde de zorluklar vardır. Bu zorluklar aileyi yıldırmamalıdır. Her şey bir anda düzelemez ve güzel olamaz. Emek verildikçe bu emeğin karşılığı mutlaka alınacaktır.
Her şeyden önemlisi kişi kendine yapılmasını istemediği hiçbir davranışı başkasına yapmamalıdır. Empati burada mutlaka devreye girmelidir. Kişiler kendi anne- babalarından görmek istemedikleri ya da çocukluk döneminde yaşadıkları sıkıntıların aynısını kendi çocuklarına yaşatmamalıdır. Her nesil bir önceki nesilden daha bilinçli olmalıdır.

 

Yazar :Serpil Altunyay

.