Eğitim
Giriş Tarihi : 12-10-2021 18:06   Güncelleme : 12-10-2021 18:06
Abone ol

Çocuklarda Konuşma Geriliği ve Önlemleri

Çocuklarda konuşma geriliği ve iletişim sorunu oldukça önemli bir konudur. Çünkü iletişim olmazsa hiç bir şey olmaz. Özellikle de çocuklarımızın iletişim

Çocuklarda Konuşma Geriliği ve Önlemleri

Çocuklarda konuşma geriliği ve iletişim sorunu oldukça önemli bir konudur. Çünkü iletişim olmazsa hiç bir şey olmaz. Özellikle de çocuklarımızın iletişim kurma yeteneği çok önem taşımaktadır. Onların hayatlarını anlayabilmek ve isteklerini karşılayabilmek adına çocuğun iletişim yeteneği oldukça önem taşımaktadır. Çocuklarda konuşma geriliği ve iletişim sorunu genellikle bir kaç sebepten kaynaklar. ailenin genetik yapısı ( örneğin […]

Çocuklarda Konuşma Geriliği ve ÖnlemleriÇocuklarda konuşma geriliği ve iletişim sorunu oldukça önemli bir konudur. Çünkü iletişim olmazsa hiç bir şey olmaz. Özellikle de çocuklarımızın iletişim kurma yeteneği çok önem taşımaktadır. Onların hayatlarını anlayabilmek ve isteklerini karşılayabilmek adına çocuğun iletişim yeteneği oldukça önem taşımaktadır.
Çocuklarda konuşma geriliği ve iletişim sorunu genellikle bir kaç sebepten kaynaklar. ailenin genetik yapısı ( örneğin babanın çok geç konuşmaya başlamış olması ve içi kapanıklık hali gibi ) çocuklarda bazen konuşma geriliği yada iletişim kurma da sorunlar yaratabiliyor.

Bir diğer etmen ise çocukta doğuştan gelen hastalık,( down sendromu, otizm gibi ) durumlarda da çocukta ciddi konuşma geriliği ve iletişim sıkıntısı yaşatır. Çocukların dünyaya bakışları biz yetişkinler gibi değildir. Onların kurdukları cümleler, ne anlatmak istedikleri bize onların duygularını anlamamızda yol gösterir. Bu nedenle çocukla olan ilişki oldukça önem taşır. Peki o iletişim sıkıntılı ve eksikse neler yapılmalıdır? Çocuklarda iletişimi güçlendiren ve konuşma geriliğini engelleyen tedbirler:

Çocuklarda Konuşma Geriliği ve Önlemleri-İlk olarak bir uzmandan yardım alınmalıdır.
-Çocuklara da bir birey oldukları sık sık hisettirilmelidir.
– Çocuğu olduğundan daha fazla sosyalleştirmek gerekmektedir.
– Çocukla daha çok vakit geçirilmelidir. Varsa kendine özgü konuşma stili çözülmeye çalışılmalı ve o dil yavaş yavaş normal konuşmaya çevrilmelidir. ( Bu çocuğa baskı yapmadan eğlenceli bir şekilde yapılmalıdır.)
-Eğer çocuk kelimeleri yanlış söylüyorsa bu büyükler tarafından sevimli hale getirilmemeli ve hemen ardından kelimenin tekrarı doru bir şekilde telafuz edilmelidir.

Tabi ki bu yöntemeler çocukta genetik her hangi bir rahatsızlığın bulunmadığı koşullardadır. Her hangi bir rahatsızlığı olan çocuklar içinse çok daha gelişmiş ve detaylı eğitimler verilmektedir. Bunun dışında basit iletişim sıkıntıları evde anne babanın uygulayacağı bir kaç kuralla düzelebilir ve hatta gelişebilir. Burada önem taşıyan konu ilk olarak çocuğun herhangi bir rahatsızlığının olup olmamasını saptamaktır. Rahatsızlığı olmayan çocuklarda konuşma geriliğini ve iletişim sorununu çözmek biraz zaman alsa da oldukça kolay bir yöntemdir. Sadece ailelerin biraz dikkat biraz da sabır göstermesi gerekmektedir.

Yazar: Feride AkdoĞan

.