Eğitim
Giriş Tarihi : 12-10-2021 19:34   Güncelleme : 12-10-2021 19:34
Abone ol

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek oldukça önemli bir konudur. Hemen hemen her anne babada bu konuda bir sürü ilaçlar yiyecekler denemiştir.

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme Yöntemleri

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek oldukça önemli bir konudur. Hemen hemen her anne babada bu konuda bir sürü ilaçlar yiyecekler denemiştir. Çünkü bağışıklık sistemi güçlü olan çocuklar diğerlerine göre çok daha az hasta olurlar. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek ise zor olmasa da, öyle hemen olacak kolay bir durumda değildir. Bağışıklık sistemi vücudun direnci, çocuğun yapısı, hatta […]

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirme YöntemleriÇocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek oldukça önemli bir konudur. Hemen hemen her anne babada bu konuda bir sürü ilaçlar yiyecekler denemiştir. Çünkü bağışıklık sistemi güçlü olan çocuklar diğerlerine göre çok daha az hasta olurlar.
Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek ise zor olmasa da, öyle hemen olacak kolay bir durumda değildir. Bağışıklık sistemi vücudun direnci, çocuğun yapısı, hatta anne karnındaki beslenme şekline kadar dayanan ve her türlü faaliyetten etkilenen vücut direncidir.

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilk olarak yapılacak şey bebeği normal doğumla dünyaya getirmeye gayret etmek. Normal doğumla doğan çocukların diğerlerine nazaran çok daha az hasta oldukları gözlemlenmiştir. Bunun sebebi ise çocuk anne karnındaki gelişimini tamamlayarak tamamen doğal koşullarla dünyaya gelir. Diğerinde ise henüz tamamlanmakta olan gelişim bir yerde durdurularak çocuk tıbbi müdahale ile dünyaya gelir. ayrıca normal doğumda kadının vajinasında ki bir takım sıvılar doğarken bebeğin yüzüne vücuduna temas eder işte bu olay bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ilk adımdır. Bunun seyrinde ise bağışıklık sistemini güçlü tutmak için bebeği emzirmeye devam etmek oldukça önemli. Çünkü anne sütü her bebek için en önemli besin kaynağı, vitamin ve ilaçtır. Dünya sağlık örgütünün en az iki yıl emzirme prosedürü de bunun içindir. Henüz hiç bir mama yada ilacın anne sütündeki vitamin değerlerine eşit olmadığı içindir. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlü tutmak için en önemli ki olay budur. Fakat bunlar dışında da oldukça önemli şeyler vardır.Çünkü vücutları henüz çok küçük olmasına rağmen kocaman bir savaşçı gibidir. En ufak bir hastalıkta ilaç yüklemesi yapılırsa bir sonraki basit hastalıkla mücadele edemez oysaki biraz oluruna bırakılırsa bir sonraki büyük hastalıkta bile bazen ilaç gereksinimi duymazlar. Çocukların vücudu kurulu saat gibidir. Neye alışırsa öyle davranır. O yüzden çocuklarınızı büyütürken sadece ev koşullarını baz alarak değil bütün dünya koşullarını baz alarak büyütün ve alıştırın. Bu başlarda zor olsa da ileride onları bedenen güçlü kılacak en önemli şeydir.

Yazar: Feride AkdoĞan

.