Eğitim
Giriş Tarihi : 12-10-2021 07:04   Güncelleme : 12-10-2021 07:04
Abone ol

Çocuklara Matematik Sevdirmenin 5 Yolu

Matematik en temel derslerden bir tanesi olmakla birlikte hayatın her anında matematik vardır. Yalnız kimi insanlar matematiğe daha yakınken kimileri

Çocuklara Matematik Sevdirmenin 5 Yolu

Matematik en temel derslerden bir tanesi olmakla birlikte hayatın her anında matematik vardır. Yalnız kimi insanlar matematiğe daha yakınken kimileri matematikten pek haz etmezler. Bu durum gayet normaldir. Herkes her konuda başarılı olmak zorunda değildir. Matematiğin zor olduğuna dair bir önyargı söz konusudur. Bu önyargıyı yıkmak ve matematiği eğlenceli hale getirmek gerekir. Bunun için çocuklara […]

Çocuklara Matematik Sevdirmenin 5 YoluMatematik en temel derslerden bir tanesi olmakla birlikte hayatın her anında matematik vardır. Yalnız kimi insanlar matematiğe daha yakınken kimileri matematikten pek haz etmezler. Bu durum gayet normaldir. Herkes her konuda başarılı olmak zorunda değildir.
Matematiğin zor olduğuna dair bir önyargı söz konusudur. Bu önyargıyı yıkmak ve matematiği eğlenceli hale getirmek gerekir. Bunun için çocuklara matematiği sevdirmenin 5 yolu denenmelidir:
1- Matematiği günlük hayatın içine yerleştirmek: Çocuk konuşmaya, öğrenmeye başladığı andan itibaren sayıları öğretmek de fayda vardır.

Bu durum çocuğun da hoşuna gidecek ve zamanla birçok şeyi saymaya başlayacaktır.
2- Matematiğe olumlu bakış açısı geliştirmek: Matematik dersinde herkes başarılı olmayabilir. Özelikle anne ve babalar kendi çocukluklarındaki matematik dersindeki başarısızlıklarını anlatmamalıdır. O zaman çocukta annem, babam da matematiği yapamıyormuş ben de yapmasam olur, mantığı gelişir. Matematiğin hayatın her aşamasında olduğu ve başarılı olmanın zor olmadığı anlatılmalıdır.
3- Çocuğa sorumluluk vermek: Özellikle okul çağındaki çocuklara çeşitli sorumluluklar verilerek matematik becerileri geliştirilebilir. Örneğin: marketten yaptırılan küçük çaplı alış-verişlerde ne kadar para vereceği ne kadar para üstü alacağı, harçlığını nasıl harcarken yapması gereken hesaplarla çocuk matematiğe yaklaştırılır.
4- Matematiği oyunlarla öğretmek: Çocuklar oyun oynamaktan çok mutlu olurlar. Çocukların en sevdiği etkinlik yaparken matematik becerisini de geliştirmek gerekir. Her yaştaki çocuk ya da genç oyun oynar. Bilgisayar oyunları, satranç, dama oynanabilir.Puzzle yapmak bile matematiksel zekayı geliştirir.
5- Matematik sadece sayılar olmadığını öğretmek: Matematik sadece sayı olarak değil oran, kesir ya da şekil olarak da öğretmek mümkündür. Örneğin irili ufaklı şekerlerin hangisi daha büyük hangisi daha küçük denebilir. Yenilen bir elmanın ne kadarı yendiği sorularak kesirler hakkında bir fikir verilebilir. Kolaylıkla evde ya da çocuğun odasındaki nesnelerin şekilleri öğretilebilir. Çocuk daha okula gitmeden yaşayarak bazı sayısal bilgilere erişmiş olur. Burada en büyük görev ailelere düşmektedir. Çocuk okula gitmeden matematik becerilerini geliştirirse okula gittiğinde de matematik dersinde başarılı olur.

Çocuklara Matematik Sevdirmenin 5 YoluMatematik soyutlaştığı zaman zorlaşır. Bunun için yeni eğitim sisteminde de hedef çocuklara tüm derslerde olduğu gibi matematiği somutlaştırarak, oyunlarla sevdirmeye çalışmaktır. Sayısal zekası baskın olmayan insanlar hayatın içinde işlerine yarayacak kadar matematiği kolaylıkla öğrenilebilir.
Matematiği sevdirmenin en güzel yolu hayatın içinde matematiğe ne kadar ihtiyaç olduğunu ve kullanıldığı öğretmektir.