Çarşamba günü Google I/O'dan ne beklenir? | Tuzla Haber

Google'ın yıllık geliştirici konferansı Google I/O'nun bu hafta gerçekleşmesi planlanıyor ve 11 Mayıs Çarşamba günü 13:00 ET'de bir açılış sunumuyla başlayacak. İşte ne bekleniyor.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 11-05-2022 10:14   Güncelleme : 11-05-2022 10:14
Çarşamba günü Google I/O'dan ne beklenir? | Tuzla Haber

Google'ın yıllık geliştirici konferansı Google I/O'nun bu hafta gerçekleşmesi planlanıyor ve 11 Mayıs Çarşamba günü saat 13.00'te (ET) bir açılış sunumuyla başlayacak. Konferansın kendisi geliştiricilerin Google'ın araçlarından ve platformlarından en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmaya yönelik olsa da, açılış konuşması, önümüzdeki 12 ay içinde piyasaya sürülecek ürünler için donanım ve yazılım duyurularıyla çok daha geniş bir kitleyi ilgilendiriyor.

Bu yıl, açılış konuşması sırasında bir dizi donanım duyurusu görebildik. Arama devinin ilk giyilebilir cihazı Pixel Watch ve geçen yılki Pixel 6 akıllı telefonların orta seviye bir karşılığı hakkında devam eden söylentiler var. Ayrıca duyurulmuş yeni bir çift gerçek kablosuz kulaklık da görebiliriz. Hatta bazı sürprizler de olabilir.

Bir akıllı saat, bir akıllı telefon ve birçok Android

Yazılım duyurusu, büyük olasılıkla Google'ın Android 13 gibi birincil işletim sistemlerine odaklanacak, bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan bir sonraki ana sürüm . Google'ın sunucuları, Wear OS veya Android TV gibi diğer platformlar için yeni özellikleri de duyurabilir. Şirketin sürekli artan hizmet yelpazesi (Google Haritalar'ı veya Google Dokümanlar gibi iş yeri araçlarını düşünün) de bazı geliştirmeler alacaktır.

Fotoğraf: tagtech414 (Reddit)

Google sonunda Pixel Watch'ını duyurabilir

Google'ın kendi akıllı saatini yaptığına dair söylentiler sonsuza kadar ortalarda dolaşsa da 2022 sonunda bunun gerçekleştiği yıl olabilir. Spesifikasyon sızıntıları, tasarım sızıntıları ve Pixel Watch adını ortaya çıkaran bir ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi dosyası oldu. Ancak en önemlisi, bir restoranda terk edilmiş olarak bulunan akıllı saatin görünür bir prototipi olup, bu da internette çok sayıda fotoğrafın yayınlanmasına neden olmuştur.

Tüm sızıntılar arasında, oldukça iyi bir fikir edinmeye başlıyoruz. Pixel Watch'ın hangi formu alacağı. Şimdi asıl soru, Google'ın tüm yatırımlarının (Fitbit'e milyarlarca harcamayı içeren) Apple'ın egemenliğine gerçek bir meydan okuma sunabilecek bir şey yaratıp yaratamayacağıdır.

Pixel 6A'nın beklenen tasarımının resmi olmayan görüntüleri. Resim: Steve Hemmerstoffer / 91Mobiles

Yeni bir orta seviye Pixel 6A

Son üç yıldır Google, amiral gemisi Pixel akıllı telefonlarının her birini daha düşük özelliklere sahip daha uygun fiyatlı bir sürümle takip etti.

Pixel 4A ve 5A gibi telefonlar, benzer kamera özelliklerini daha az güçlü işlemcilere sahip amiral gemisi benzerleriyle eşleştirirken, raporlar Pixel 6A'nın bu yaklaşımı değiştirebileceğini gösteriyor. Geçen yıl 9to5Google'dan bir rapor, yeni telefonun Pixel 6 ile aynı Tensor işlemciye sahip olabileceğini, ancak Pixel 6'nın 50 megapiksel sensörü yerine indirgenmiş 12 megapiksel ana kamera sensörüne sahip olabileceğini öne sürdü.

Google I/O'daki bir duyuru, genellikle Google'ın orta seviye telefonları için gördüğümüz Ağustos lansmanlarından biraz daha erken gelirdi. Ancak yakın tarihli bir FCC dosyasının zamanlaması, lansmanının hemen köşede olabileceğini gösteriyor.

Belki bazı profesyonel kablosuz kulaklıklar

Bu söylenti daha az kesindir, ancak Jon Prosser tarafından yakın zamanda yapılan bir sızıntı, Google'ın Pixel Buds adında yeni bir gerçek kablosuz kulaklık seti piyasaya sürmeye hazırlandığını ileri sürdü. profesyonel Potansiyel özellikleri ve teknik özellikleri hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak bir dizi kulaklık adına "Pro" kelimesinin kullanılması, genellikle aktif gürültü engellemeyi desteklediklerini göstermek için kullanılır - bu, bir çift Google'dan bir ilk olacaktır. gerçek kablosuz kulaklık.

Google şu anda yalnızca bir çift gerçek kablosuz kulaklık, Pixel Buds A-Serisi satıyor ve başlangıçta ikinci nesil Pixel Buds'ın daha uygun fiyatlı bir karşılığı olarak duyurulmuştu.

Profesyonel markalı bir giriş eklemek doğal bir değişim olacaktır. Ayrıca, işletim sisteminin tabletler ve katlanabilir cihazlar için optimize edilmiş yeni bir sürümü olan Android 12L de bulunmaktadır. Bu yılın bir noktasında piyasaya sürüleceğini ve Samsung, Lenovo ve Microsoft cihazlarında gönderileceğini biliyoruz. I/O, arama devinin daha somut ayrıntılar sunması için iyi bir zaman olabilir. Android 12L, katlanabilir bilgisayarlar ve tabletler için tasarlandı

Google'ın uzun süredir yazılımların yanı sıra bir veya iki tane üzerinde çalıştığı söyleniyor. kendi katlanabilir cihazları. Bir aşamada, bunların geçen yıl piyasaya sürüleceğine dair söylentiler vardı, ancak son zamanlarda sızıntı eksikliği göz önüne alındığında, yakında bir duyuru gibi gelmiyor. Ne de olsa katlanabilir telefonlar, Samsung'un şu anda üçüncü nesil katlanabilir cihazlarında olmasına rağmen, Çin dışında hala çok niş ürünler.

Yeni bir Nest Hub işaretleri mi?

Google'ın son Nest Hub akıllı ekranını piyasaya sürmesinin üzerinden yalnızca bir yıl geçtiği göz önüne alındığında, bir takip beklemek için erken görünüyor. Ancak 9to5Google'ın Mart ayındaki bir raporu, bu yıl bir noktada tablet olarak kullanılabilecek ayrılabilir bir ekrana sahip bir tane görebileceğimizi iddia ediyor. Form faktörü, akıllı bir ev denetleyicisi olarak ideal olacak gibi görünüyor ve aynı zamanda Google'ın tabletlere verdiği yeni ilgiyi de açıklıyor.

Ancak belirsiz bir lansman tarihi olan "2022" ile Google'ın hiçbir garantisi yok. Bu hafta yeni cihazı sergilemeye hazır olacak ve eğer ilk etapta varsa bile.

Resim: Evan Blass / 91Mobiles

Ayrıca diğer platformları için güncellemeler

Elbette Android, Google'ın yönettiği tek işletim sistemi değildir. Ayrıca, akıllı saatler için Wear OS'ye sahiptir ve Google bu hafta Pixel Watch'ı duyurursa, neredeyse kesinlikle sahnede dikkat çekecektir. Olmasa bile, sunum, Google'ın platformunu Samsung'un Tizen ile birleştireceğini açıklamasından bir yıl sonra geliyor. (Sonuçta ortaya çıkan yazılım Galaxy Watch 4'te görünmeye devam etti.) Ve görünüşe göre Google'ın geliştirmenin nasıl gittiğine dair ekleyecek daha çok şeyi olacak.

Smart TV yazılımında

Ayrıca TV'ler için tasarlanmış Android TV ve Google TV yazılımı da var. Ürün yöneticilerinden birinin Ocak ayında söylediği gibi, bu yıl bazı yeni özelliklerin geleceğini biliyoruz. Evde fitness antrenmanlarına destek, görünüşe göre şirketin daha akıllı ev kontrolleri ve video konferans hizmetleri sunmanın yanı sıra ilgilendiği bir konu.

Çok sayıda Google yazılımı ve hizmet güncellemesi bekliyoruz

Uzakta donanım ve platforma özel duyurular, bir Google I/O açılış konuşması, arama devi bir avuç sayısız uygulama ve hizmeti için güncellemeler duyurmadan tamamlanmış sayılmaz.

Ancak Google Workspace'in belirgin bir şekilde öne çıkacağını tahmin ediyorum. "Akıllı tuval", Google Dokümanlar için bazı yeni özelliklerle sonuçlandı ve bunun, Google'ın uzaktan çalışma için ofis yazılımını elden geçirme planlarının yalnızca başlangıcı olduğundan şüpheleniyorum.

İyi önlem almak için bazı sürprizler yapıldığında

Daha tipik ürün duyurularından uzakta, Google'ın I/O için her zaman birkaç sürprizi vardır. Geçen yıl, yüzlerce mil uzakta olabilecek birinin tam karşısında oturuyormuşsunuz izlenimini yaratmak için tasarlanmış bir görüntülü sohbet kabini olan Project Starline adlı bir deney ortaya çıkardı. Duyduğumuz diğer AR / VR projeleriyle birlikte (Project Iris artırılmış gerçeklik başlığı gibi), henüz gerçek bir ürün değil ve en erken 2024'e kadar olmayabilir. Ancak Google genellikle bu tür erken dönem Ar-Ge projelerini sergilemeye heveslidir ve bu yıl muhtemelen bir istisna olmayacaktır.

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber