Büyük borsalar, fiyat çöküşü devam ederken Terra stablecoin'i listeden çıkardı | Tuzla Haber

Terra sabit parası dolar sabitini kırdıktan ve eşleştirilmiş Luna jetonu neredeyse tüm değerini kaybettikten sonra, borsalar yatırımcıları riskten koruma gereğini öne sürerek her iki kripto para birimini de ticaretten çıkarmaya başladı.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-05-2022 22:02   Güncelleme : 14-05-2022 22:02
Büyük borsalar, fiyat çöküşü devam ederken Terra stablecoin'i listeden çıkardı | Tuzla Haber

Terra krizi ilerledikçe, dünyanın en büyük kripto para borsalarından bazıları, kullanıcıları riskten koruma gereğini öne sürerek Terra'nın UST sabit parasını ve bağlantılı Luna jetonunu listeden çıkarmaya başladı.

Binance, Ticaret hacmine göre en büyük kripto para borsası, Perşembe günü Luna ve Terra'nın ticaretini durdurdu. Hacimce ilk 10'dan biri olan OKX borsası da kısa bir süre sonra aynı eylemi yaptı. FTX borsası ve diğer küçük borsalar, Luna ve UST jetonlarını listelemeye ve takas etmeye devam ediyor.

Listeden çıkarmalar, Terra projesinin ekonomisinde daha geniş bir çöküşe yanıt olarak geliyor. UST stablecoin'i 9 Mayıs'ta dolar sabitinin oldukça altına düştükten sonra, fiyatı 1 dolara yakın bir seviyede dengelemeyi amaçlayan algoritmik bir süreç, Luna tokeninde hiperenflasyonu tetikledi ve fiyatını 100 dolardan 1 sentin altına düşürdü.

Krize yanıt olarak, Terra blok zincirinin operatörleri defalarca durdu, ardından ağı duraklattı ve projedeki yatırımcıların hayal kırıklığını artırdı. (Bir ağ yeni blokları işlemediğinde, o blok zincirinde barındırılan varlıklarla hiçbir işlem yapılamaz.)

Binance CEO'su Changpeng Zhao, Luna'nın platform.

“Terra protokolünün tasarımındaki kusurlar nedeniyle üstel miktarda yeni LUNA basıldı. Doğrulayıcıları tüm ağlarını askıya aldı, bu da herhangi bir borsaya veya borsadan para yatırma veya çekme ile sonuçlanmadı," dedi Zhao.

"Bazı kullanıcılarımız, borsa dışında yeni çıkarılan büyük miktarlardaki LUNA'nın farkında değil. , mevduata izin verilir verilmez fiyatın daha da düşeceğini anlamadan tekrar LUNA satın almaya başladı. Bu önemli riskler nedeniyle ticareti askıya aldık," dedi.

Bazı borsalar da Terra projesine yatırım yapan kullanıcılardan para çekmek için çılgınca bir mücadeleye hazırlıksız yakalandı.

"Bu önemli riskler nedeniyle ticareti askıya aldık."

Crypto.com borsası Cuma günü, Luna ticareti yapan kullanıcıların yanlış bir fiyat teklifi aldığı bir olayı vurgulayan bir bildiri yayınladı.

"Etkilenen tüm işlemler (alım ve satım) tersine çevrilecek ve etkilenen kullanıcılar neden olduğu rahatsızlıktan dolayı [Crypto.com belirteci] CRO'da 10 ABD doları kredilendirilecek, ”dedi. Crypto.com ayrıca tüm Luna ticaretinin bir sonraki duyuruya kadar durdurulacağını söyledi, ancak borsadan bir Twitter gönderisi, kullanıcıların Luna jetonunu geri çekebileceğini belirtti.

Başka bir yerde, başka bir yatırımcı grubu paralarını taşımaya çalışıyor. Terra dışında, UST'yi desteklenmeyen bir biçimde Coinbase borsasına gönderirken sorunlarla karşılaştı ve bu da para kaybına neden oldu. 13 Mayıs itibarıyla, Coinbase sitesindeki bir danışma belgesi, borsanın UST'yi desteklediğini, ancak sarmalanmış Solucan Deliği formunda UST'yi desteklemediğini söyledi.

Terra çöküşünden kaynaklanan şok dalgaları, önemli ölçüde deneyimlenen kripto para piyasalarında dalgalanmaya devam ediyor. geçen haftaki kayıplar ve panikli ticaret. Ancak Cuma günü itibarıyla, diğer kripto para birimlerinin Terra'nın sıkıntılarından yalıtılabileceğine dair işaretler vardı: Bitcoin fiyatları, önceki gün 25.000 ABD Doları'nın üzerinde işlem yapamadıktan sonra ralli yaparak 30.000 ABD Dolarına ulaştı.

Diğer sabit paralar Terra'nınkinden kurtulmuş gibi görünüyor. kader: Piyasa değerine göre en büyük stablecoin olan Tether, Perşembe günü 95 sente kadar düştükten sonra dolar kurunu geri kazandı.

Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber