Teknoloji
Giriş Tarihi : 15-01-2022 18:29   Güncelleme : 15-01-2022 18:29
Abone ol

Bir tasarım müzesi, klasik Slovak oyunlarının hazinesini nasıl ortaya çıkardı? | Tuzla Haber

Slovak Tasarım Müzesi, bölgede ilk kez 1980'lerde piyasaya sürülen önemli oyunların çevrilmiş sürümlerinden oluşan bir seçki yayınladı.

Bir tasarım müzesi, klasik Slovak oyunlarının hazinesini nasıl ortaya çıkardı? | Tuzla Haber

Geçen yılın sonlarında, Slovak Tasarım Müzesi, bölgeden 80'lerin metin maceralarının tercüme edilmiş bir koleksiyonunu yayınladı. Genellikle gençler tarafından programlanan oyunlar, tarihte ilk nesil Slovak geliştiricilerin zanaatlarını arkadaşlarıyla paylaşmak için öğrendikleri bir anı yakalar.

Müzede her zaman oyunlar yer almıyordu. Slovak Oyun Geliştiricileri Derneği'nin genel müdürü Maroš Brojo, şu anda küratörlüğünü yaptığı multimedya koleksiyonunun tanıtımını yaptı. “Bir müzenin himayesini aldığınızda… bu size çok daha fazla güvenilirlik verir” diyor. "Birdenbire, insanlar bunun aslında önemli bir şeyin parçası olduğu konusunda çok farklı bir görüşe sahip olmaya başlıyorlar. Kültürümüz ve mirasımız.”

Bu ilk çeviri ve yeniden yayın grubunu oluşturan 10 oyun, tarihsel önemlerine göre seçildi. Bir Sovyet uydu devleti olan Çekoslovakya'da 80'lerin sonlarının bir bölümünü ele geçirdiler. Birinde, Šatochín, ünvanlı Sovyet Binbaşı Vietnam'da Rambo ile savaşıyor. Brojo, "Rejime karşı [olduğunu] söylemek istemiyorum, ancak bu çok yıkıcı," diyor Brojo.

Šatochín'in arkasındaki geliştiricilerden biri olan Stanislav Hrda, çeviri ve korumayla da ilgilendi. proje.

“Bu oyun rejimle… ve Sovyet ordusuyla [hakkında] şakalar yapıyor” diyor. "Kazanmak zor. Yani oynarken, Rambo seni 10 kez öldürecek çünkü şanslı değildin ve yanlış seçim yaptın. Arkadaşlarım için çok eğlenceliydi.” “Bir müzenin himayesini aldığınızda… bu size çok daha fazla itibar kazandırır.”

On tanesi daha az satıyor olabilir — Šatochín ile yaptığım deneyde, Sovyet askeri oyuna başladıktan sadece birkaç dakika sonra mercan kayalığına çarpmak da dahil olmak üzere birkaç korkunç şekilde hayatını kaybetti. Hrda ayrıca oyuna bir Paskalya yumurtası da entegre etti, burada “KGB” tuşlarını kontroller olarak bağlamak, oyuncunun Rambo'nun kendisi olarak oynamasına izin verecekti.

Oyun geliştirme, o zamanlar öncelikle gençlerin hobisiydi. Oyunlar mağazalarda satılmadığı için bundan para kazanma şansı da yoktu. Hrda ve diğerleri bu oyunları arkadaşlarıyla kârdan ziyade eğlence amaçlı paylaştı. Bir noktada, Šatochín, daha önce Hrda ve arkadaşlarına ilham vermiş olan Praglı bir geliştirici olan František Fuka'nın eline geçti. Hrda'nın sözleriyle onlara, "Evet, çok güzel ve eğlenceli bir oyun yaptınız ama hazırlıklı olun ve yanınıza bir diş fırçası alın çünkü polis sizi yakalamaya geldiğinde hazır olmalısınız" dedi. Hrda bunu söylerken gülüyor ama sonrasında “biraz korktuğunu” itiraf ediyor.

Ama o ve arkadaşları kendilerine Sybilasoft adını vererek oyun yapmaya devam ettiler.

Şu anda mevcut olan finansmanla, Çekoslovakya'daki programcıların “ZX Spectrum için çok yüksek kaliteli oyunlar” yaratabildiklerini söylüyor. Ancak Batı'da insanlar, Hrda, Fuka ve diğerlerinin kreasyonlarını yalnızca Doğu Avrupa'da oynanacak şekilde bırakarak daha gelişmiş bilgisayarlara geçtiler.

Ancak birkaç yıl önce Hrda, Tasarım Müzesi'nde 80'lerden bu oyunları sergileyen ve insanların onları orijinal donanımda oynamasına izin veren bir sergi. COVID araya girmeden önce daha fazla sergi planlandı. Brojo, web sitesini “bir tür yedek sanal sergi” olarak adlandırıyor, ancak aynı zamanda projeyi daha da geliştirmeye devam ederken bir veritabanının başlangıcını oluşturabileceğinden memnun olduğunu söylüyor. Modern PC'lerde emülatörlerde çalıştırılabilen oyunların yanı sıra, o döneme ait donanım, kutu sanatı vb. Brojo, bir sonraki hedefinin 80'lerin ve 90'ların Slovak oyun dergilerinin taramalarını eklemek olduğunu söylüyor.

"İyi oyunlar oynamaya devam edin, yeterince cesursanız bizimkini deneyebilirsiniz."

Çevirilerin yanı sıra web sitesi, oyunların daha geniş bir kitleye ulaşmasını da sağlıyor. Brojo, ekibin bu işin çoğunun Spectrum Computing gibi ZX Spectrum hayran toplulukları tarafından yapıldığı için şanslı olduğunu, bu nedenle kasetlerden ve benzerlerinden fazla bir şey kurtarmak zorunda olmadıklarını söylüyor.

"Topluluğun çoğu çok arkadaş canlısıydı, bu yüzden yazarların çoğu diğer yazarları tanıyor ve bizimle iletişime geçmeyi başardılar," diyor.

Zor olan kısım, oyunları parçalarına ayırmaktı. Slovakça metnin İngilizce ile değiştirilebileceğini söyledi. Programcı Slavomír Labský ve çeviri koordinatörü Marián Kabát, Slovak Tasarım Müzesi'nin web sitesindeki bir gönderide deneyimlerinden bazılarını yazdı. Labský, metin bölümlerinin kısa uzunlukları gibi zorlukları göz önünde bulundurarak, çeviriler kendisine teslim edildikten sonra oyunları parçalara ayırma ve değiştirme sürecini açıklıyor. Kabát, popüler halk şarkıcıları gibi döneme ve yere özgü referansları bağlamsallaştırmanın zorluklarını anlattı.

Brojo, oyunların nüanslarının bu çevirilerde, yıkıcı yazılar gibi karşımıza çıkacağını umduğunu söylüyor. Šatochin'de. Öte yandan, 1987'de çıkan Pepsi Cola oyununun, İngilizce konuşanların sosyal medyada en çok ilgi gösterdiği oyun olduğunu belirtiyor. Kısmen Fuka tarafından geliştirilen bu oyun, oyuncuya içeceğin gizli tarifini çalma görevini veriyor. Brojo, markanın tanınırlığının Batılı oyuncular için merak uyandırdığını varsayıyor.

"Pepsi Cola aslında en popüler meşrubatlardan biri olmasına rağmen." (1972'den beri Sovyetler Birliği'nde satılıyordu.)

Ancak oyunların mevcut olmasının tek nedeni tarihi değeri değil. Bunun yerine, Hrda sadece arkadaşlarının onları yaptığında yaptığı gibi insanların onlardan zevk almasını istiyor. “Bu oyunlar çok eski olsa bile [insanlar] onlarla eğleneceklerini umuyorum” diye gülüyor. "İyi oyunlar oynamaya devam edin, yeterince cesursanız bizimkini deneyebilirsiniz."

.