Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-01-2022 21:14   Güncelleme : 13-01-2022 21:14
Abone ol

Bir sitenin hizmet koşullarında "TLDR" ister misiniz? bunun faturası var | Tuzla Haber

Teknoloji şirketlerini hizmet sözleşmelerinde dili basitleştirmeye zorlayacak ve tüketicilerin anlamasını kolaylaştıracak yeni bir yasa tasarısının arkasında yeni bir iki taraflı baskı var.

Bir sitenin hizmet koşullarında

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, Perşembe günü sunulan ve teknoloji şirketlerini hizmet şartları sözleşmelerinde dili sadeleştirmeye zorlayacak ve tüketicilerin anlamasını kolaylaştıracak yeni bir yasa tasarısını destekliyor.

Şartlar- Hizmet Dışı Etiketleme, Tasarım ve Okunabilirlik Yasası - veya kısaca TLDR - web sitelerinin kullanıcılar için bir hizmet şartları sözleşmesini kabul etmeden önce bir "özet beyanı" sağlamasını gerektirir. Açıklama, yasal jargonu, ortalama bir kullanıcı tarafından daha kolay anlaşılabilecek bir şekilde özetleyecek ve son zamanlarda (üç yıldan itibaren) herhangi bir veri ihlalini ve sitenin toplayabileceği hassas veri türlerini ifşa edecektir. Özet ayrıca, "bir tüketicinin verilerini silip silemeyeceğini ve silinirse nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar sağlayıp sağlayamayacağını" açıklayacaktır.

"Çok uzun süredir, kapsamlı hizmet şartları anlaşmaları tüketicileri ya 'kabul etmeye' zorladı. Yasanın baş sponsorlarından biri olan Rep. Lori Trahan (D-MA), Perşembe günü yaptığı açıklamada, bir şirketin tüm koşullarına ya da bir web sitesine veya uygulamaya erişimi tamamen kaybedeceğini söyledi. "Müzakere yok, alternatif yok ve gerçek seçim yok."

"Müzakere yok, alternatif yok ve gerçek seçim yok."

Teknolojide daha fazla şeffaflık için bu iki taraflı baskı, Facebook'un, şirketin kullanıcılara nasıl zarar verebileceği konusunda yasa koyucuların aylarca eleştirileriyle karşı karşıya kalmasından sonra geldi. Spesifik olarak, Facebook muhbiri Frances Haugen, sosyal medya şirketinden ayrıldıktan sonra yayınladığı bir dizi sızıntının ana hatlarını vererek Kongre önünde defalarca ifade verdi. Milletvekilleri bu açıklamaları, savaş halindeki sosyal medya şirketinden ve Snap, TikTok ve YouTube gibi diğerlerinden daha fazla şeffaflık talep etmenin bir yolu olarak kullandı.

Milletvekillerinin, konuyla ilgili olanlar gibi herhangi bir ek dahili rapor alıp almadıkları belli değil. ruh sağlığı, yayın tarihi itibariyle herhangi bir büyük teknoloji şirketinden.

TLDR Yasası, Facebook ve Twitter gibi çoğu büyük web sitesi ve uygulama için geçerli olsa da, bazı küçük işletmeleri muaf tutuyor. Federal Ticaret Komisyonu ve eyalet başsavcıları, yasanın ana uygulayıcıları olacak ve yasayı ihlal eden sitelere karşı hukuk davası açma yetkisine sahip olacaklar.

"Kullanıcılar, yasal sayfalar arasında gezinmek zorunda kalmamalı. Verilerinin nasıl kullanılacağını bilmek için bir web sitesinin hizmet koşullarındaki jargon," dedi Senatör Bill Cassidy (R-LA). "Şirketlerin şartlarının kolay anlaşılır bir özetini sağlamalarını istemek zorunlu olmalı ve çok geç kalınmıştır."