Tuzla Haber Gündem
HV
29 EYLÜL Cuma 02:25

Binaların Yıkımına Başlandı

Tuzla Belediyesi, 1999 depreminden sonra Bayındırlık ve İskan Bakanlığının teknik ekipleri tarafından Tuzla’da orta hasarlı olduğu tespit edilen 37 binanın boşaltılması için Şubat ayında göndermiş olduğu tebligat ile yıkım sürecini başlattı.

Tuzla
Giriş Tarihi : 05-03-2023 14:17   Güncelleme : 05-03-2023 21:19
Binaların Yıkımına Başlandı

Tuzla Belediyesi, 1999 depreminden sonra Bayındırlık ve İskan Bakanlığının teknik ekipleri tarafından Tuzla’da orta hasarlı olduğu tespit edilen 37 binanın boşaltılması için Şubat ayında göndermiş olduğu tebligat ile yıkım sürecini başlattı. Olası bir İstanbul depreminde, kimsenin canına bir zarar gelmemesi için defalarca hak sahiplerine yazılı ve sözlü uyarılarda bulunduklarını ifade eden Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “Defalarca kendilerine bu binaların boşaltılması gerektiğini belirttik. Kendilerinin canına bir zarar gelmemesi için yıkmak zorunda olduğumuzu defalarca söyledik. Bu tebligatlar yeni değil. 22 yıllık bir süreç. Bu dönüşümün yapılması konusunda her türlü uyarılarımıza rağmen süre istediler. Bu depremden sonra İstanbul’da büyük bir risk altında. Dolayısıyla böylesine büyük bir risk altındaki yerde kimseye ölme veya enkazın altında kalma özgürlüğü veremeyiz” dedi.

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremler büyük bir yıkıma neden oldu. Asrın felaketinin yaşanmasının ardından gözler İstanbul’daki riskli yapılara çevrildi. Marmara Denizi’nde beklenen ve İstanbul’u büyük ölçüde etkileyecek deprem öncesinde, 1999 yılında meydana gelen Gölcük Depremi’nin ardından Tuzla’da bulunan orta hasarlı binaların boşaltılması için tebligatlar gönderilmeye başlandı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın talimatları ile 2009 yılından itibaren karot örnekleri alınarak risk raporu hazırlanmış, Gölcük Depremi sonrası orta hasarlı olan 67 binanın hak sahipleri ile bire bir görüşmeler gerçekleştirmişti. Yapılan görüşmeler neticesinde 30 bina dönüşüme girmiş. 10 tanesi ise güçlendirme çalışması yapmıştı. Geriye kalan 27 binanın hak sahipleri ile Başkan Yazıcı, görüşmeler yaparak binaların yenilenmesi gerektiği belirtmişti. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, 27 binaya tebligat gönderilerek boşaltılması ve oturanların binalardan ayrıldıktan sonra yıkılması süreci başladı. Başkan Yazıcı kimsenin mağdur edilmeyeceğini belirterek, ‘Kimseye ölme veya enkazın altında kalma özgürlüğü veremeyiz” dedi.  

“BU BİNALARIN YENİLENMESİ GEREKTİĞİNİ VATANDAŞLARIMIZA BİLDİRDİK”

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı,” 2022 yılı itibariyle 1999 Gölcük Depremi sonrasında orta hasarlı bina sayısı İstanbul’da bin 600’dü. Tuzla’da ise 67’diydi. Bu binalardan 30 tanesi dönüşüme girdi. 37 tane kalmıştı. Bunların da 10 tanesi güçlendirme çalışması yaptı. 2023 yılı itibariyle geriye kalan 27 binayı Kahramanmaraş merkezli deprem sonrasında tekrar gündeme getirdik. Geçen yıl yapmış olduğumuz onlarca toplantı sonrasında artık bu binaların yenilenmesi gerektiği, bunun bakanlık, valilik ve bizim çalışmalarımızla İstanbul’daki bütün bu binaların yenilenmesi gerektiğini vatandaşımıza bildirdik. Bu yenilemenin mutlaka ve mutlaka olması gerekiyor. Tuzla İstanbul’da Bakırköy ile beraber deprem fay hattına en yakın iki ilçe. Bu iki ilçeden birisi olarak İstanbul Teknik Üniversitesi ile 2013 yılında yapmış olduğumuz deprem risk haritasında Tuzla, fay hattına en yakın iki ilçeden biri olarak 7 büyüklüğündeki bir depremi 9 yıkım gücünde olacağından bahsediliyor. Böylesine bilimsel bir veri karşısında daha fazla duramazdık.  Vatandaşımıza ‘bunları mutlaka dönüştürmemiz lazım, mutlaka yenilememiz lazım, mutlaka burayı tahliye etmeniz’ lazım dedik” dedi.

BOŞALTILAN HER BİNANIN YENİLENMESİ KONUSUNDA ELİMİZDE GELENİ YAPIYORUZ”

Başkan Yazıcı,” Onlarca toplantı sonrasında vatandaşımıza bunları ilettikten sonra bakanlığın kira desteği, valiliğin kira desteği, bizim kira desteğimiz, olursa yeni dönüşüm projelerinde daire verilmesi

AdminAdmin

YORUMLAR