Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-01-2022 21:22   Güncelleme : 14-01-2022 21:22
Abone ol

Bill Gates'in iklim fonu milyarları karbon giderme, yeşil hidrojen ve daha fazlasına yönlendirmeye çalışıyor | Tuzla Haber

Bill Gates destekli iklim yatırım fonu Breakthrough Energy, dünya çapında kamu-özel sektör ortaklıkları aracılığıyla desteklenecek yeşil teknoloji projeleri arıyor.

Bill Gates'in iklim fonu milyarları karbon giderme, yeşil hidrojen ve daha fazlasına yönlendirmeye çalışıyor | Tuzla Haber

Bill Gates'in iklim yatırım fonu, milyarlarca doları gelişmekte olan yeşil teknolojilere aktarma planlarıyla ilerliyor. Breakthrough Energy fonu bu hafta, Breakthrough Energy'nin Katalizör programı aracılığıyla Avrupa'daki projeler için bir Teklif Talebi yayınladı. Bu, Catalyst programının geçen ay ABD'deki benzer projeler için ilk RFP'sini yayınlamasından sonra geldi.

Kamu-özel ortaklıkları aracılığıyla sıfır karbonlu bir ekonomiyi sağlamak amacıyla geçen Haziran ayında başlatılan Catalyst programı, 1.5 milyar dolar kaynak topladığını söylüyor ve gelecek yılın ortasına kadar 3 milyar dolar toplamayı umuyor. Bu parayı dört farklı türde teknolojiyi desteklemek için kullanmayı planlıyor: yeşil hidrojen yakıtları, sürdürülebilir havacılık yakıtları, enerji depolama ve havadaki karbondioksiti yakalayan teknoloji.

Ağustos ayında Gates, Kongre'nin iki taraflı bir altyapı tasarısını onaylaması halinde Catalyst programının üç yıl içinde ABD Enerji Bakanlığı ile ortak projelere 1,5 milyar dolar aktaracağını söylemişti. Catalyst'in Ağustos ayında yaptığı tahmine göre, bu kamu-özel ortaklığı ABD'de 15 milyar dolara kadar yatırımı tetikleyebilir.

"ABD'nin bir milyardan fazla temsil edecek projelere sahip olduğundan eminiz. bir buçuk dolarlık yatırım”

Biden, elektrikli araçları teşvik etmek, havaalanlarını güncellemek, elektrik şebekesini yenilemek, insanlar için “merkezler” inşa etmek için on milyarlarca dolar dahil olmak üzere 1,2 trilyon dolarlık yatırımın önünü açarak Kasım ayında bu tasarıyı yasalaştırdı. temiz hidrojen ve yakalanan karbon için doğrudan hava yakalama ve boru hatları.

Şimdi, Breakthrough Energy Catalyst, finansman taahhüdünü yerine getirmeye hazır olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, nihayetinde vereceği miktar, projelerin ne kadar umut verici olduğuna bağlı olacaktır. Önümüzdeki beş yıl içinde ilk teknoloji grubu için fon dağıtmayı planlıyor. Breakthrough Energy genel müdürü Jonah Goldman, "ABD'nin Catalyst'ten bir buçuk milyar dolardan fazla yatırımı temsil edecek projelere sahip olduğundan çok eminiz, ancak bunları değerlendirmeye başlayana kadar kesinlikle yapacaklarını söylemek istemiyorum." The Verge'i anlatıyor. "Sadece bir buçuk milyar vermeyeceğiz - bunlar devam etmesi gereken ciddi, titiz proje değerlendirme süreçleridir."

Catalyst'in Avrupa'da nihayetinde seçtiği projeler de uygun olabilir. Avrupa Komisyonu ve Avrupa Yatırım Bankası'ndan ek fonlar. Toplamda, Breakthrough Energy, kamu-özel ortaklığının 2022 ve 2027 yılları arasında Avrupa projeleri için 1 milyar ABD dolarını harekete geçirebileceğini umuyor. Fonun ayrıca bu yıl Birleşik Krallık için bir RFP yayınlamayı ve ardından dünyanın diğer bölgeleri için finansman fırsatlarını izlemeyi planlıyor.

Ağustos ayında The Wall Street Journal'a konuşan Gates, "Bütün bu iklim teknolojileri için kritik olan, maliyetleri düşürmek ve bunları oldukça devasa bir düzeye çekebilmektir" dedi.

Doğrudan hava yakalama adı verilen havadan CO2'yi uzaklaştıran teknoloji, ne kadar yatırım gerektiğinin güçlü bir örneğidir. Bugün, bu teknoloji çok erken bir aşamada ve çok pahalı. 2020'de, on yılın sonunda şirketin saldığından daha fazla karbondioksiti azaltmayı ve çekmeyi taahhüt eden Microsoft, karşı karşıya kalabilirdi. şirketin 2020 emisyonlarını ortadan kaldırmak için 9,6 milyar dolarlık bir fatura. Maliyetleri düşürmeye ve taahhüdünü yerine getirmeye yardımcı olmak için Microsoft ayrıca 1 milyar dolarlık bir İklim İnovasyon Fonu başlattı. Ancak teknolojinin ucuz ve yaygın olarak kullanılabilir hale gelmesi için çok daha fazla yatırım gerekecek. Gates'in Katalizör Programının odaklandığı diğer teknolojiler de benzer şekilde, başlangıç ​​için çok fazla yardıma ihtiyaç duyacak.