Sağlık
Giriş Tarihi : 14-10-2021 21:05   Güncelleme : 14-10-2021 21:05
Abone ol

Bilim adamları, Donald Trump'ın EPA'sının iklim verilerini silmesini durdurmak için nasıl çabaladı?

Donald Trump seçildiğinde, bilim adamları iklim değişikliği ve çevre ile ilgili hayati bilgilerin hükümet web sitelerinden kaybolacağından endişe duyuyorlardı. Bu bilim adamları kurtarmaya geldi ve çalışmaları henüz bitmedi.

Bilim adamları, Donald Trump'ın EPA'sının iklim verilerini silmesini durdurmak için nasıl çabaladı?

O sırada seçilen Başkan Donald Trump'ın 2016 yılında Çevre Koruma Ajansı geçiş ekibine liderlik etmek üzere kötü şöhretli bir iklim değişikliği inkarcısı atadığı haberini duyduktan sonra, bir çevre antropoloğu olan Nicholas Shapiro, bir düzine kadar bilim insanına acil bir e-posta gönderdi .

EPA'nın Trump'ın liderliği altında içeriden parçalanacağından endişeliydi. E-posta dizisindeki diğerleri, hayati çevresel verilerin federal web sitelerinden indirileceği ve imha edileceğinden endişe duyuyordu. Kanada'da bilime yönelik acımasız saldırılar gördüler - yeri doldurulamaz bilimsel kayıtlar muhafazakar Başbakan Stephen Harper'ın yönetimi altında çöpe atıldı - ve benzer bir şeyin ABD'de olabileceğinden korktular. Böylece Shapiro, Kadınlar Yürüyüşü'nün organizatörü olan kız kardeşinden bir ipucu aldı ve bir saldırı başlatmak için araştırmacıları bir araya getirmeye çalıştı.

"EPA içinde onun dağıldığını belgeleyebilecek herhangi bir sosyal bilimci bilen var mı?" Şimdi UCLA'da yardımcı doçent olan Shapiro, notunun en üstüne yazdı. "Zanaatımızın mütevazi bir katkısı olabilir gibi görünüyor - sadece aklıma gelen geçici bir fikir."

E-posta sonunda çığ gibi bir harekete dönüştü

E-postanın yol açtığı çaba, sonunda çığ gibi büyüyen bir harekete dönüştü. hükümet web sitelerinden iklim değişikliği ile ilgili önemli çevresel veri kümelerini ve bilgileri kurtarmak.

Ve bazı durumlarda, bilim adamları hasarı hafifletmeyi bile başardılar.

Bilim adamları, akademisyenler ve diğer destekçilerden oluşan dağınık kadro artık Çevresel Veri ve Yönetişim Girişimi (EDGI) adı verilen büyük ölçüde gönüllü tabanlı bir gruptur. Trump'ın görevi bırakmasına rağmen, başka bir başkanın gelecekte federal web sitelerini büyük ölçüde yeniden oluşturamayacağından veya verileri yok edemeyeceğinden emin olmak için çalıştıkları için çalışmaları henüz bitmedi.

Veri Kurtarma

Shapiro'nun e-postasına yanıt veren Northeastern Üniversitesi'nden doçent Sara Wylie, "Trump EPA'yı küçük parçalara ayırmak istedi" diyor. "Neler yapabileceğimiz hakkında o e-posta dizisinde konuşmaya başladık."

Bilim adamları, kayıtlar kaybolmaya başlarsa, önceki araştırmalara dayanmanın veya onu kirleticileri tutmak için kullanmanın daha zor olacağından endişeleniyorlardı. sorumlu. Bunun da ötesinde, halk kendilerini güvende tutabilecek bilgileri kaybederdi.

Birkaç hafta içinde, ABD ve Kanada'da yüzlerce gönüllünün ilgisini çekmek için manşetlere çıkan “gerilla arşivleme” etkinlikleri başlattılar. çevresel veri kümelerini tanımlamaya ve kaydetmeye yardımcı oldu. EPA, örneğin, temizlik için ulusal bir öncelik listesine yerleştirilmiş toksik Süperfon sitelerindeki en tehlikeli maddelerin kayıtlarını tutar.

Gerçekten silmeye veya kaldırmaya hakkınız yok.”

Çalışma, her başkanlık geçişinden önce hükümet web sitelerindeki içeriği kaydeden ve İnternet Arşivi aracılığıyla herkese açık hale getiren Dönem Sonu Web Arşivi adlı bir işbirliğiyle gerçekleşti. Ayrıca, manuel olarak arşivlenmesi gereken verileri barındıran Pennsylvania Üniversitesi'ndeki araştırmacılarla da işbirliği yaptılar.

EDGI'nin 17 Aralık'ta Toronto Üniversitesi'ndeki ilk veri kurtarma etkinliğinde gönüllüler , 2016. Fotoğraf: EDGI

Wylie, “Bu, kamuya açık bir veridir demek gerçekten halkın tepkisiydi” diyor. “Federal hükümet: Bu, vergi mükelleflerinin dolarlarıyla ödendi. Gerçekten silme veya kaldırma hakkınız yok."

Wylie, verileri kaydetmenin ötesinde, onu insanlar için daha erişilebilir hale getirmek için çalıştı. Geçen yıl boyunca EDGI, toplulukların şirketlerin çevre yasasını nerede ihlal ettiğini görmelerini kolaylaştırmak için EPA'nın yaptırım eylemlerine ilişkin verileri toplamaya başladı.

Bilim ajansları web sitelerini elden geçirdi, sayfaları kaldırdı ve bilgileri küçülttü. "Çok puslu, hızlı hareket eden bir zaman"

Shapiro'nun e-postasını alan kişilerden biri ve şimdi EDGI için program lideri olan Gretchen Gehrke, "Çok puslu, hızlı hareket eden bir zaman hakkında soruyorsunuz" , The Verge'e grubun hükümet web sitelerini izleme çalışmalarının ilk günlerini hatırlayarak gülerek anlatıyor. On binlerce web sayfasını izlemek için beş kişilik bir ekip oluşturuldu. “Hepimiz gecenin her saatinde çalışıyorduk. Herkesin tam zamanlı işi vardı ve biz de haftada 40 saat yan yana çalışıyoruz.”

EPA'nın iklim değişikliğiyle ilgili web sitesinin 2020'ye kadar kaldırılan 2016 içeriğini gösteren yan yana ekran görüntüleri EDGI, 2016'dan 2020'ye kadar EPA'nın iklim değişikliği web sayfasındaki değişiklikleri belgeledi. Resim: EDGI

Grup daha karmaşık yazılımlar geliştirmeden önce, web sitelerinde yapılan her türlü değişikliği işaretleyen bir sürümle başladı.

Gehrke, “Samanlıkta iğne aramak gibiydi” diyor. "Her farklılık ortaya çıktı - pek çok sayfa için, bir tarih damgası değişikliği veya bir yerdeki fazla boşluğun kaldırılmasıydı."

Yazım hataları ve tarih damgaları bir yana, Gehrke'nin ekibi, olabilecek değişiklikler ve silmeler buldu. ağır sonuçlar. Resmi web siteleri sadece Çevre Koruma Kurumu gibi kurumların önceliklerini yansıtmakla kalmaz; aynı zamanda halkın hava ve su kirliliği gibi hayatlarını etkileyen sorunları öğrenmesi için önemli bir kaynaktır.

EDGI gönüllüleri, 2017 baharında San Francisco'da bir veri kurtarma etkinliği için toplandı. Fotoğraf: EDGI EDGI üyeleri, kuruluşun misyonunu, vizyonunu ve değerlerini oluşturmak için ilk kez şahsen bir araya geldi Farklı eyaletlerde aylarca çalıştıktan sonra, EDGI kurucuları nihayet Eylül 2017'de Boston'da yüz yüze bir araya geldi.Fotoğraf: EDGI

EDGI, Trump'ın başkanlığına aylar kala, "iklim değişikliği" teriminin hükümet web sitelerinden zaten kaybolduğunu tespit etti. Ayrıca, Amerikalıların havasını ve suyunu korumayı amaçlayan büyük çevre düzenlemeleri için web sayfalarının, Trump yönetiminin onları geri almayı önermesinden aylar önce kaldırıldığını tespit etti. Gehrke, bunun, yürürlükten kaldırılmadan önce halkın kuralları anlama ve kamuya açık yorum dönemlerine katılma becerisini baltaladığını söylüyor.

Ulusal Park Servisi, tek tek parkların iklim değişikliğine nasıl tepki vereceğine ilişkin planları web sitesinden kaldırdığında, Gehrke'nin grubu, silmeyle ilgili bir raporla alarma geçti. Bu raporun ardından NPS, bilgileri engelli kişiler için daha erişilebilir hale getirmek için geçici olarak kaldırdığını söyledi - o sırada EDGI'ye yaptığı açıklamada, bilgileri geri getireceğini söyledi.

Hikaye anlatımı. for Science

Trump, seçim kampanyası yolunda EPA'ya saldırdığında, Stony Brook Üniversitesi'nde çevre tarihi profesörü olan Chris Sellers, risk altında olan başka bir önemli bilgi kaynağı olduğunu fark etti: bilim ajanslarını işaretledi.

Sonuç olarak, Washington Post Ocak 2020'de, Trump'ın başkanlığının ilk iki yılında 1.600'den fazla federal bilim adamının görevlerinden ayrıldığını bildirdi. Michael, "Federal bürokrasinin uzmanlığının çoğu dehşet içinde kaçtı," dedi. Columbia Üniversitesi'ndeki Sabin İklim Değişikliği Yasası Merkezi'nin kurucusu ve öğretim üyesi olan Gerrard, geçen yıl The Verge'e şunları söyledi.

Bu kişilerin sahip olduğu bilgi zenginliğini arşivlemeyi umarak, Satıcılar ve EDGI'deki diğerleri gizlice görüşmeye başladı EPA ve OSHA'daki personel. Haziran 2017'ye kadar EDGI, 60 gizli görüşmeyi derleyen bir rapor yayınladı. Rapor, ajans personeli arasındaki moralin "düştüğünü" gösterdi. Çalışmaları “felç” edildi.

Bir başka önemli bilgi kaynağı da risk altındaydı: insanlar

Birkaç ay sonra, EDGI, yüksek profilli çıkışından sonra Çevre Koruma Ajansı'nda çevresel ırkçılığı ele alma çabalarına öncülük eden Mustafa Ali ile bir röportaj yayınladı. Ajans. Ajansta hangi program ve projeler için endişelendiği sorulduğunda Ali, “Hepsi için endişeleniyorum… Ajansta, bu yeni yönetimin gerçekten zor zamanlar geçirmediğini düşündüğüm çok fazla yer yok. ”

Şimdi, yeni bir başkanın iktidara gelmesiyle, EDGI'nin görüştüğü insanların çoğu hikayelerini öne çıkarmaya istekli.

Röportajlar sadece Trump yönetiminin bilime yönelik saldırısına ilişkin bir iddianame değil; ayrıca insanlara ve gezegene nasıl hizmet edileceğine dair öğrenilen derslerin yer aldığı bir kitaplık oluşturuyorlar.

"Bu kurumların çoğunun ister istemez ayaklar altına alındığını hissettiğiniz bir zamanda, bunu yapabilmek için Sellers, tüm bu hasarı tersine çevirmeye yönelik bir şey [oldu] gerçekten memnuniyet verici bir deneyim oldu ”diyor. “Trump yıllarında hayatta kalmama gerçekten yardımcı oldu.”

EDGI bilim adamlarının ilk korkularından bazıları meyvelerini verdi. Trump'ın görev süresinin sonunda, ABD federal çevre ajanslarına yönelik web sitelerinde “iklim değişikliği” kelimelerinin kullanımı neredeyse yüzde 40 azaldı. EDGI'ye göre, EPA'nın web sitesinin yüzde 20'sine kadar erişim kaldırıldı. Trump yönetimi 100'den fazla çevre düzenlemesini geri aldı. Ve bilim kurumları gerçekten de beyin göçü yaşadı. Ancak EDGI, Trump yönetimi boyunca bazı zaferleri kutladı ve artık başka biri görevde olduğu için işleri bitmedi.

Bir başkası görevde olduğu için artık işleri bitmiyor

Sonuç olarak, EDGI ve ortak çalışanları, 2016 sonbaharı ile 2017 baharı arasında hükümet web sitelerinden 200 terabayttan fazla veri ve içerik arşivlemeyi başardı.

Kaydetmeye özen gösterdikleri veri kümeleri, çoğunlukla federal web sitelerinde kaldı.

Hala bu verileri gelecek nesiller için güvende tutmaya çalışıyorlar. Verilerin gelecekteki herhangi bir yönetimin kaprislerine kurban gitmesini istemiyorlar. Araştırdıkları yaklaşımlardan biri, "dağıtılmış ağ" olarak adlandırılan yaklaşımdır. Hâlâ gelişmekte olan bir kavramdır, ancak fikir, verileri eşler arası bir ağda yedeklemektir, böylece hiç kimse onu kontrol edemez. Wylie, "[Verilerin] o kadar çok kopyası var ki, hiçbir zaman sihirli bir şekilde silinemeyecek" diyor.

EDGI ayrıca web yönetişimi için yüksek standartlar sağlayan politikalar için baskı yapıyor. Grup, Şubat ayında yayınladığı bir raporda, hükümet web sitelerindeki bilgilerin arşivlenmesi ve kolayca erişilebilir olması gerektiğini söylüyor. Bu, bir web sayfası yayından kaldırılsa bile, adresinin "Sayfa Bulunamadı" bildirimine değil, sayfanın arşivlenmiş bir sürümüne yönlendireceği anlamına gelir. Bilgi güçse, insanların ona her zaman erişebildiğinden emin olmak isterler.

Güncelleme 8 Mart, 12:56 ET: Bu gönderi, bilim adamlarının ötesinde EDGI üyelerinin kapsamını daha iyi yansıtmak için ifadelerle güncellendi.

.