Eğitim
Giriş Tarihi : 12-10-2021 03:41   Güncelleme : 12-10-2021 03:41
Abone ol

Bilgisayar Destekli Öğretim Sistemi

Bilgisayar destekli öğretimde bilgisayar kullanımı aracılığıyla öğretmeni destekleyici ve onu tamamlayıcı bir araç gerecin varlığı söz konusudur.

Bilgisayar Destekli Öğretim Sistemi

Bilgisayar destekli öğretimde bilgisayar kullanımı aracılığıyla öğretmeni destekleyici ve onu tamamlayıcı bir araç gerecin varlığı söz konusudur. Bilgisayar kesinlikle öğretmenin yerine geçmez. Tamamen merkeze bilgisayarı almak doğru değildir. Öğretmen etkin anlatımını tamamladıktan sonra bilgisayar üzerinden video, sorular ya da görsel destekleyici yapıyı harekete geçirerek bireyin düşünsel yönünün yanı sıra görsel yönünü de ön plana çıkarır. […]

Bilgisayar Destekli Öğretim SistemiBilgisayar destekli öğretimde bilgisayar kullanımı aracılığıyla öğretmeni destekleyici ve onu tamamlayıcı bir araç gerecin varlığı söz konusudur. Bilgisayar kesinlikle öğretmenin yerine geçmez. Tamamen merkeze bilgisayarı almak doğru değildir. Öğretmen etkin anlatımını tamamladıktan sonra bilgisayar üzerinden video, sorular ya da görsel destekleyici yapıyı harekete geçirerek bireyin düşünsel yönünün yanı sıra görsel yönünü de ön plana çıkarır.

Öğrencinin yapamadığı sorular olduğunda ise sonraki soruya geçmeden önce mini tekrarlar yapılabilir. Bu sayede soru tekrar sorularak cevabın ne olduğunun anlaşılması sağlanır.

Birebir Öğretim:

Öğrenmenin gerçekleşmediği ya da öğrencinin dersi kaçırdığı durumlarda bilgisayar üzerinden birebir çalışma fırsatı yaratılır. Bu da öğrencinin hem zamandan kar etmeyi hem de kaygıdan daha hızlı uzaklaşmayı sağlar.

Problem Çözme

Bilgisayar üzerinde öğrenciye yaşayacağı problemlerin neler olduğu, bu problemlere yönelik farklı çözüm imkanları, bu problemlere yönelik bilgiye kolayca erişim yolunu bulmayı sağlar. Böylece öğrenci problem çözme konusunda yeni bir bakış açısı kazanmış olur.

Benzetim: Bireye karşılaşabileceği sorunlarla ilgili ön bilgi ya da deneyim kazandırır. Bu ise gerçek yaşamda öğrencinin yüz yüze kaldığı sorunda daha pratik çözüm üretmesini sağlar. Kişiyi gerçek yaşama hazırlar.

Sınama:
Öğrencinin öğrenme sürecinde yapmış olduğu çalışmaların arşivlenerek belli zamanlarda dönütler verilmesi durumudur.

Oyun:
Belli kurallar dahilinde öğrencilerin eğlenceli bir yolla öğrenmesinin sağlaması beklenir.

Geri dönütler daha fazladır.

Yazar: Soner İnce

.