Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-10-2021 22:45   Güncelleme : 13-10-2021 22:45
Abone ol

Arturia SQ80 V uygulamalı | Engadget

Arturia, orijinal Ensoniq SQ-80'in tüm tozlu, dijital cazibesini yakalar..

Arturia SQ80 V uygulamalı | Engadget

Arturia'nın V Koleksiyonu, bu noktada analog klasiklerden akustik piyanolara ve unutulmuş dijital klavyelere kadar her şeyi kapsayan şaşırtıcı 28 sanal enstrümandan oluşuyor. Bir noktada, şirketin taklit edilecek ilginç sentezlerinin tükeneceğini düşünürdünüz, ancak henüz değil. Arturia ailesinin en yeni üyesi, Ensoniq SQ-80'in yeniden yaratılmış hali olan SQ80 V'dir.

SQ-80 biraz tuhaf bir canavardı. 1987'de piyasaya sürüldü ve 8 bitlik dijital dalga tablolarını analog filtrelerle birleştirdi. İlginç, gevrek ve cidden eğlenceli. Oldukça benzersiz bir şey için crunch lo-fi dijital örnekleri analog sıcaklıkla birleştirir. Ayrıca, birçok synth üreticisinin hayal edebildikleri her özelliği doldururken (size DX7'ye bakarak) arayüzlerini çıkardıkları bir zamanda, SQ-80'in programlanması şaşırtıcı derecede kolaydı. Ayrıca MPE desteği sayesinde burada yakalanan polifonik aftertouch özellikli en eski klavyelerden biriydi.

Orijinal 75 dalga biçiminin yanı sıra SQ-80'den gelen "gizli" dalgaları ve önceki ESQ-1'in yanı sıra bir dizi geçici dalga biçimini içerir. Şirket, orijinalin kalbinden ve karakterinden gerçekten uzaklaşmadan SQ80 V'nin ses tasarım olanaklarını büyük ölçüde genişletti.

Yine de bu, kurs için oldukça eşit. Arturia yeterince uzun süredir, klasik sentezleri titizlikle taklit ederken bazı modern kolaylıklar ekliyor, bu noktada hedefi ıskalaması daha şaşırtıcı olur.

Bunun tek anlamı, şirket, enstrüman cephaneliğinde giderek daha küçük nişleri dolduruyor. SQ80 V, örneklenmiş dalga formları ve analog filtre etrafında oluşturulmuş bir lo-fi karaktere sahip bir dijital sentezleyicidir. Bu size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Arturia'nın Aralık ayında V Collection 8 için yeniden oluşturduğu E-MU Emulator II için de aynı geniş açıklamanın geçerli olmasıdır.

Terrence O'Brien / Engadget

Her ikisi de kesinlikle gevrek ve dijital olsa da hepsinin kendi kimlikleri var.

Emulator'ın lo-fi bit-ezilmiş tuşlarından oldukça keyif alırken, SQ80 V'yi daha çok kazıyorum. Sentezleyiciler dünyasından gelen biri için daha ulaşılabilir. Ayrıca, biraz daha sıcak ve daha zamansız bir sese sahip. SQ80 V'den sevimsiz 80'lerin seslerini çıkaramayacağınızdan değil, sadece benim zevkime göre çok soğuk ve kırılgan olabilen Emulator'dan modern sesi çıkarmak daha kolay.

Oradayken. SQ80 V'deki bazı analog tarz sesler, ekmek ve tereyağı ezilmiş dijital seslerden oluşuyor. Sert endüstriyel vuruşlar, tozlu tuşlar ve ortam pedleri. Bununla birlikte, bu güçlü yönlere dayanan iki ses paketi piyasaya çıkıyor: Dust Factory ve Raw Machinery.

Ancak ses paketlerini atlasanız bile, sevdiğiniz sesleri kolayca bulabilmeniz gerekir. dahil olan ön ayarları veya kendinizinkini tasarlayarak. Ve kendi yamalarınızı oluşturmak oldukça basittir. Üç dijital osilatör, dalga formlarını seçmek için açılır menülere sahiptir, zarfların ve LFO'ların hepsinin kendi sekmeleri vardır ve filtre fare ile şekillendirilebilir. Tüm arayüz temiz, büyüleyici bir şekilde retro ve gezinmesi kolay. Bir şeyleri manipüle etmek için ne kadar güç olduğunu düşünmek özellikle etkileyici.

LFO iki'nin filtre kesimini değiştirmesini istiyorsanız, fareyi altındaki karanlık dairenin üzerine getirmeniz ve ardından bir modülasyon kaynağı seçmek için açılan daha da küçük artı işaretine tıklamanız gerektiği herkes tarafından hemen anlaşılmayabilir. Ardından modülasyon miktarını ayarlamak için daireyi tıklayıp sürüklersiniz.

Bunun yanında küçük bir kelime oyunu olan Arturia, son zamanlarda tüm enstrümanları için kapsamlı ve net öğreticiler oluşturmak için çok çaba sarf ettiği için övgüyü hak ediyor. Birkaç yıl ve SQ80 V farklı değil.

Arturia'nın V Koleksiyonu harika enstrümanlar ve harika seslerle doludur, ancak SQ80 V hızla favorilerimden biri haline geliyor (yine de teknik olarak V Koleksiyonu - henüz). Şimdi 5 Ekim'e kadar 99$'lık bir başlangıç ​​fiyatıyla bağımsız bir araç olarak mevcut ve bu noktada 199$'a kadar çıkacak. Ayrıca V Collection 8 ile indirimli olarak paketlenebilir, ancak nihai fiyat Arturia müşterisi olarak durumunuza bağlı olacaktır.

.