Teknoloji
Giriş Tarihi : 22-10-2021 09:57   Güncelleme : 22-10-2021 09:57
Abone ol

Apple Yeni M1 Pro ve Monster M1 Max SoC'lerini Tanıttı - ExtremeTech

Apple'ın yeni M1 Pro ve M1 Max'i, önemli ölçüde daha büyük CPU ve GPU kümelerinin yanı sıra daha fazla RAM ve ...

Apple Yeni M1 Pro ve Monster M1 Max SoC'lerini Tanıttı - ExtremeTech

Apple'ın M1'i piyasaya sürmesinden bu yana neredeyse yeni bir M1 işlemci söylentileri var. Bugün, Apple nihayet planladığını tamamladı. M1 Pro ve M1 Max, en azından teknik özellikler açısından çok fazla ateş gücü barındırıyor. Çok uzak olmayan bir gelecekte nasıl performans gösterdiklerini göreceğiz.

M1 Pro, 10'a kadar CPU çekirdeği (8 yüksek performans, 2 yüksek verimlilik) paketler ve 16'ya kadar GPU ile eşleştirir çekirdekler. Üründe 33,7 milyar transistör vardır ve SoC, 256 bit bellek veriyolunda 200 GB/sn bellek bant genişliği sunar. Sekiz yüksek performanslı çekirdek, 192 KB talimat önbelleği ve 128 KB veri önbelleği ile toplam 24 MB L2 önbellek sunar. M1 Pro ve M1 Max için veri önbellek boyutları, artan çekirdek sayısına uyacak şekilde büyütüldü.

M1 Pro'nun GPU'su, 16 grafik çekirdeğinde 2048 yürütme birimi sunar. 5,2 TFLOP işleme ve 82 gigapiksel doluluk oranı. Yerleşik GPU'nun ne kadar iyi ölçeklendiğini görmek için karşılaştırmaları beklememiz gerekecek, ancak Apple'ın kendine ait bazı tahminleri var (kısa bir süre sonra bunlar hakkında daha fazlası):

M1 Max, 57 milyar transistörlü bir SoC'dir. 32 çekirdekli GPU, 64 GB'a kadar yerleşik RAM, 512 bit bellek arabirimi, 400 GB/sn bellek bant genişliği, 10 çekirdekli CPU, 32'ye kadar GPU çekirdeği ve dört harici ekran desteği.

Apple ayrıca 60W'lık bir güç aralığında 160W'lık bir dizüstü bilgisayarın eşdeğer performansını sağlayabileceğini tahmin ediyor:

Apple-GPU-Perf

Genel olarak, Apple 2,5x – 3x GPU performansını belirtir eşdeğer güçte iyileştirme. Apple'ın önceki MacBook Pro sistemleri, AMD'nin RDNA silikonuna dayalı GPU'lar kullanıyordu ve Ampere veya RDNA2 muhtemelen daha iyi puan alacak olsa da, RDNA'ya göre iddia edilen 2.5x - 3x verimlilik farkını kapatmayacaklardı. Karşılaştırmalı rakamların doğru çıkması halinde şirket, genel verimlilikte gerçek bir gelişme kaydetti.

M1 Pro ve M1 Max, maksimum yüksek performanslı çekirdek sayısını ikiye katlar ve 3x sunar – Seçtiğiniz modele bağlı olarak bellek bant genişliğinin 4 katı. Bellek yüklemesi ve yüksek bant genişliği, GPU'yu beslemeye yöneliktir. Apple'ın sunumunun anlamı, CPU ve GPU verimliliğinin, iki güce aç parçayı, ağır bir güç cezası almadan aynı silikon üzerinde birleştirebilecek kadar yüksek olmasıdır.

Önyargı yapmayacağız. CPU'lar test edilmeden önce, ancak Apple açıkça tüm x86 ürün serisini değiştirene kadar CPU'larını ölçeklendirmeye devam edebileceğine inanıyor.

Apple esasen M1 Pro ve M1 Max'in bir mobil sistemde daha önce herhangi bir x86 CPU veya SoC'den gördüğümüzden çok daha fazla performans sağlayabileceğini iddia ediyor. Çeviri yazılımının etkisi, uygulanabilir olduğunda, her zaman bir ceza gerektirir, ancak Apple, SoC tasarımını sadece 12 ayda büyük ölçüde güçlendirdi. M1 Pro ve M1 Max, orijinal M1 CPU'nun dokunamadığı pazarlarda AMD, Intel ve Nvidia'yı tehdit edebilir ve sekiz yüksek performanslı çekirdek sunmak, M1 Pro ve M1 Max'i AMD'nin en yeni SoC'leri ile aynı seviyeye getirir ve Intel.

Şimdi Okuyun:

RISC ve CISC Modern x86, ARM CPU'ları Karşılaştırmak İçin Yanlış Bir Objektif mi? Apple M1 İncelemeleri AMD ve Intel'i Resmi Olarak Bildiriyor.