Apple TV Plus' The Essex Serpent, birçok harika süveterin olduğu yavaş ve gergin bir drama. | Tuzla Haber

Essex Serpent, Sarah Perry'nin romanından uyarlamadır ve Apple TV Plus dramasında Tom Hiddleston ve Claire Danes rol alır.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-05-2022 16:19   Güncelleme : 13-05-2022 16:19
Apple TV Plus' The Essex Serpent, birçok harika süveterin olduğu yavaş ve gergin bir drama. | Tuzla Haber

Sarah Perry'nin 2016 romanının bir Apple TV Plus uyarlaması olan Essex Yılanı'ndan ne kadar keyif aldığınız, Tom Hiddleston'ın rahat yün kazaklar giyerken sisli bir tarlada kara kara düşünmesini görmekten ne kadar keyif aldığınıza bağlı olabilir. Birçok insan için bu muhtemelen bir kanca için yeterli olacaktır. (Benim içindi.) Ama neyse ki, altı bölümlük dizi rüzgarda uçuşan harika saçlardan çok daha fazlasını sunuyor - keder ve inancın gergin ve içten bir keşfi ve bu iki şeyin sizi ne kadar karıştırabileceğini. Harika kazaklar sadece bir bonus.

Gösteri esas olarak iki karakteri takip ediyor. Biri, yakın zamanda dul kalan ve deniz yılanlarına oldukça düşkün olan, tomurcuklanan bir doğa tarihi bilgini olan Cora Seaborne (Claire Danes). Boş zamanlarını eski kitaplar, haritalar ve gazete kupürleri aracılığıyla araştırma yaparak geçiriyor. Bir yılanın Essex'teki küçük bir balıkçı köyünü terörize ettiğine dair söylentiler ortaya çıktığında, o - küçük oğlu (Caspar Griffiths) ve arkadaşı / kahya (Hayley Squires) ile birlikte araştırmak için Londra'dan bir trene biner.

Başlangıçta Essex Yılanı oldukça eskimiş bazı mecazlara dayanıyor. Cora ve Will ilk tanıştığında, birbirlerinin kim olduğu hakkında hiçbir fikirleri yoktur ve Cora, bir keçiyi belirli bir felaketten kurtarmasına yardım etse de, o hala büyük bir pisliktir. Daha sonra, araştırmasına yardım edebilmesi için düzgün bir şekilde tanıştırıldıklarında, "Ah, bu bana daha önce kaba davranan kişi" diyerek sürpriz bir şekilde farkına vardığı klasik romantik komedi anıdır. İki karakterin buluşmasının en orijinal yolu değil, ama en azından gösteri hızla geçiyor. Danes ve Hiddleston'ın alışılmış kurulumda bile oynamasını izlemesi çok eğlenceli olan zıt bir kimyaya sahip olmalarına yardımcı oluyor.

Fotoğraf: Marvel Studios

"Her zaman bulunacak yeni bir şey vardır." — Tom Hiddleston, Loki'yi oynadığı on yıl hakkında

Şovun dayandığı diğer, çok daha ilginç konu, inanca karşı inançtır.

Cora'nın yılan için mantıklı bir açıklama bulma arzusu - fosilleri kazmak için güzel kıyafetler giyerek çok zaman harcıyor - şehirdeki çoğu insanla doğrudan çelişiyor ve bunun intikamcı bir tanrının işi olduğuna giderek daha fazla ikna oluyor. Essex Yılanı'nda dinamiği özellikle ilginç kılan şey, ortada kalan Will'dir. Kasabayı etkileyen her şey için doğaüstü açıklamaları kabul edemeyen, inançları ve hizmet ettiği topluluğa ne kadar yardımcı olabileceği konusunda onu biraz sorgulamaya bırakan inançlı bir adam.

Daha fazlasını eklemek gerekirse. Duruşmada daha fazla drama, gösteri, varoluşsal olanlardan çok kişilerarası ilişkilerle ilgili olarak sona eriyor (yılan ve din hala anahtar unsurlar olmaya devam etse de). Essex Yılanı bir sürü çok güzel insanı çok kasvetli bir yere koyuyor ve sonra onların birbirleri için açıkça azgın olmamak için gerçekten çok çaba sarf etmelerini izlemenize izin veriyor. Cora, tacizci evliliği sona erdiği için sonunda özgürlüğe yakın bir şey yaşıyor ve sonunda Will (sadece bir papaz değil aynı zamanda evli ve iki çocuk babası olan) ve aynı zamanda genç ve çekici bir doktor olan Luke (Frank Dillane) arasında sıkışıp kalıyor. açık kalp cerrahisinin o sıralarda gelişmekte olan alanının arkasındaki öncü güçtür.

Essex Yılanı'nda Claire Danes.Bu, efsanevi bir deniz yılanı bulmak veya radikal bir ameliyatı mükemmelleştirmek gibi yukarıda bahsedilen tüm mücadelelerle dengelenir. Bir dizinin yavaş yavaş yanması ve gerçek niyetini birkaç bölüme kadar belli etmez. Ama bir kez temelini bulduğunda Essex Yılanı, konularını canlandırıcı bir dürüstlükle ele alan ve onları hepsini birer kahraman yapan bir drama haline gelir. daha ilginç. Aşık olmak ve aşık olmaktan çıkmak her zaman dağınıktır, ama özellikle etrafınızdaki dünya da tam bir karmaşaysa. Essex Yılanı bunu mükemmel bir şekilde yakalar. Ve altı bölüm uzunluğunda, bunu hoş karşılamasını abartmadan yapıyor.

Gerçekten de, ister bilim ile inanç, ister aşk ve nefret arasındaki, ister bir demet film olsun, çatışmadan kaynaklanan güzel kaosu anlatan bir dizi. kasvetli ve iç karartıcı küçük bir kasabadaki güzel insanlar. Bu şekilde, rahat kazak bir bütün olarak Essex Yılanı için bir metafordur: sıkıcı ve iyi yıpranmış dış yüzeyi altında çok daha ilgi çekici bir şey gizler.

Essex Yılanı Mayıs'ta Apple TV Plus'ta yayınlanmaya başlar. 13.

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber