Apple Pay nasıl kullanılır? | Tuzla Haber

Apple Pay, şirketin temassız ödeme yöntemidir ve öğeler için şahsen, uygulamalarda veya çevrimiçi olarak ödeme yapmak için kullanılabilir. Apple Pay ayrıca iPhone'larda, iPad'lerde, Apple Saatlerde ve Mac'lerde çalışır.

Teknoloji
Giriş Tarihi : 27-05-2022 04:31   Güncelleme : 27-05-2022 04:31
Apple Pay nasıl kullanılır? | Tuzla Haber

Bir iPhone kullanıyorsanız, temassız ödemelere başlamanın en kolay yolu Apple Pay'dir. Dijital cüzdan hizmetini kullanmak yalnızca ücretsiz olmakla kalmaz, aynı zamanda telefonunuzda yerleşik olarak bulunur.

Apple Pay, Cüzdan uygulamasına bir banka veya kredi kartının dijital bir sürümünü eklemenize izin vererek çalışır. Kurulumu tamamladıktan sonra, fiziksel kredi kartlarınızı, nakit paranızı veya ayrı bir cüzdanınızı taşımak zorunda kalmadan çevrimiçi olarak, uygulamalarda ve şahsen satın almak için Apple Pay'i kullanabilirsiniz. Ayrıca, Mesajlar uygulaması aracılığıyla arkadaşlarınıza ve ailenize para göndermek için Apple Pay'i kullanabilirsiniz. Bazı şehirlerde toplu taşıma için toplu taşıma geçiş kartını değiştirmek için Apple Pay'i bile kullanabilirsiniz.

Genel olarak Apple, yeni bir gadget'ı ilk başlattığınızda Apple Pay'i ayarlamada size yol gösterir. Ancak, herhangi bir nedenle yapmadıysanız, başlamak için bilmeniz gereken her şeyin yanı sıra nasıl kullanılacağına ilişkin bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

Apple Pay'i kurma

Wallet & Apple Pay menüsündeki ayarlarla oynayabilirsiniz.iPhone'lar için bu, iPhone 5S hariç olmak üzere Touch ID veya Face ID'ye sahip herhangi bir modeldir. Apple Pay'i Touch ID veya Face ID'ye sahip belirli iPad'lerde ve Series 1'den bu yana tüm Apple Watch'larda da kullanabilirsiniz. Touch ID'ye sahip Mac modelleri de Apple Pay'i destekleyebilir. Her durumda, belirli cihazınızın uygun olup olmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

Bir sonraki ihtiyacınız olan desteklenen bir kredi veya banka kartı ve iCloud'da oturum açmış bir Apple Kimliği. Apple Kimliğinizde oturum açmadıysanız kurulum işlemi sırasında oturum açmanız istenebilir.

iPhone'da

iPhone'unuza kart eklemek için:

Cüzdan uygulamasını açın. + düğmesine dokunun. Kullanılabilir Kartlar altında, Banka veya Kredi Kartı'nı seçin. Devam'a dokunun. Buradan, fiziksel kartınızın fotoğrafını çekebilir veya kart bilgilerinizi manuel olarak girebilirsiniz. Kart bilgilerinizi doğrulayın. Şartlar ve Koşullar'da Kabul Et'e dokunun. Eklenen kartın varsayılan kartınız olmasını isteyip istemediğinizi seçin. Bir Apple Watch'ınız varsa, şimdi kartınızı cihaza eklemeniz istenecektir. Bunu daha sonra da yapabilirsiniz.

Bunu iPhone'da yaptıktan sonra, aynı kartları Apple cihazlarınıza eklemek çok daha kolay hale geliyor.

Apple Watch'ta

Apple Pay'i Apple Watch'ınızda kullanmak istiyorsanız, önce bir parolayı etkinleştirdiğinizden emin olun. Bu zorunlu bir gerekliliktir; aksi halde Apple Pay'i Watch'ta kullanamazsınız.

Apple Watch'a kart eklemek için:

Saat'i açın. > iPhone'unuzdaki uygulama. Saatim sekmesine basın. Cüzdan ve Apple Pay'e ilerleyin. Buradan, yukarıdaki ile aynı adımları takip edebilirsiniz. iPhone'unuza daha önce herhangi bir kart eklediyseniz, bunların iPhone'unuzdaki diğer kartlar altında listelendiğini görmelisiniz. Saatinize eklemek için her kartın yanındaki Ekle düğmesine dokunun. Kart bilgilerinizi doğrulayın ve işiniz bitti!

iPad veya Mac'te

iPad ve Mac'te, çevrimiçi ve uygulamalarda bir şeyler satın almak ve Mesajlar uygulaması aracılığıyla para göndermek için Apple Pay'i kullanabilirsiniz.

Apple Pay'i iPad veya Mac'te kurmak için:

Ayarlar'a (iPad) veya Sistem Tercihleri'ne (Mac) gidin. Cüzdan ve Apple Pay'i seçin. Kart Ekle'yi seçin. Buradan, tüm Önceki Kartlar, Kullanılabilir Kartlar altında listelenir. Eklemek istediğiniz kartları seçin.Kart bilgilerinizi doğrulayın ve işiniz bitti!

Apple Pay'i Kullanma

Ödemek için telefonunuzu açmaya başlamadan önce, ayarlarınızı düzenlemek için biraz zaman ayırmalısınız. Cüzdan uygulamasında birden fazla kartınız varsa, varsayılan kartınızın hangisi olduğunu belirlemek için zaman ayırmalısınız. Ayrıca, Mesajlar uygulamasında para göndermek ve almak istiyorsanız, Apple Cash kartını etkinleştirmeniz gerekir.

Varsayılan olarak Apple, Apple Pay'i kullanırken bir tür iki faktörlü kimlik doğrulama gerektirir - bu nedenle Saatte bir parolayı etkinleştirmeniz veya Touch veya Face ID'yi destekleyen bir cihazınız olması gerekir. Ancak bunu atlamak isterseniz, bir Ekspres Transit Kartı da belirleyebilirsiniz.

Temassız ödeme terminaline karşı bir iPad'e dokunmayacaksınız, ancak çevrimiçi alışveriş yaparken Apple Pay'i kullanabilirsiniz.

Bu seçeneklere erişmek için iPhone, Apple Watch ve iPad'de Ayarlar > Cüzdan ve Apple Pay'e gidin.

Apple Pay'i kullanmanın birden çok yolu vardır, ancak çoğu kişi bu hizmeti muhtemelen iPhone'larında veya Apple Watch'larında kullanacaktır. Apple Pay'i kullanmak istediğiniz yerde bu sembolleri gördüğünüz sürece, gidebilirsiniz.

iPhone veya Apple Watch kullanarak ödeme yapın

Face özellikli bir iPhone kullanarak ödeme yapmak için Kimlik, yan düğmeyi çift tıklayın. Ardından varsayılan kartın göründüğünü göreceksiniz ve telefon, Face ID kullanarak kimliğinizi doğrulamaya çalışacaktır. Yapamıyorsa, şifrenizi girmeniz istenebilir. Parmağınızı Touch ID düğmesine basarak doğrulamanız dışında, işlem Touch ID telefonlarla aynıdır.

Apple Watch'ta, belirlenen kartınızı getirmek için yan düğmeyi çift tıklatabilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, telefonunuzun üzerine gelebilir veya temassız ödeme okuyucusunun üzerine göz atabilirsiniz.

Safari'deki bir uygulamadan veya bir web sitesinden bir şey satın almak istiyorsanız, ödeme sırasında Apple Pay düğmesini tıklamanız yeterlidir. Oradan, cihaza bağlı olarak Touch ID veya Face ID aracılığıyla kimliğinizi doğrulamanız istenecektir. Bu yapıldıktan sonra, hangi kartı kullanmak istediğinizi ve ödeme bilgilerinizi doğrulayın.

Mesajlarla Para Gönderin

Bunu iPhone'unuzda Ayarlar > Cüzdan ve Apple Pay > Apple Cash'e giderek yapabilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, karta para yatırmak için banka hesabınızı bağlayabilirsiniz. Karttaki bakiyeniz de bankanıza geri aktarılabilir.

Apple Cash kurulduktan sonra, tek yapmanız gereken tek bir iMessage görüşmesinde Apple Pay veya Apple Cash simgesine dokunmak. Oradan bir miktar girmeniz istenecek ve ardından ödeme talep edebilir veya gönderebilirsiniz.

Gerçekten hepsi bu kadar. Mutlu alışveriş.

Victoria Song / The Verge'den Fotoğraf

.
Editör 1Editör 1

YORUMLAR
istanbul haber
tuzla haber
boğaziçi haber