Teknoloji
Giriş Tarihi : 14-10-2021 04:25   Güncelleme : 14-10-2021 04:25
Abone ol

Amazon Hindistan'ın arama sonuçlarına hile karıştırdığı ve satıcıların ürünlerini çaldığı iddia edildi

Reuters tarafından hazırlanan bir rapora göre, Amazon'un Hindistan bölümünün, arama sonuçlarına hile karıştırarak ve rakiplerin dahili satış verilerini inceleyerek kendi markalı ürünleri tanıtmak için kapsamlı bir plan yaptığı iddia ediliyor.

Amazon Hindistan'ın arama sonuçlarına hile karıştırdığı ve satıcıların ürünlerini çaldığı iddia edildi

Reuters tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, Amazon'un arama sistemini ve kullanıcı verilerini Hindistan'daki satıcılara karşı üstünlük sağlamak için kullandığı iddia ediliyor. Dahili e-postalara, strateji planlarına ve diğer belgelere dayanan rapor, şirket içi markalarıyla platforma hakim olmak için iddialı bir planın ana hatlarını çiziyor. Belgelere göre, bu plan, Amazon'un antitröst incelemeleri arasında kullanmayı şiddetle reddettiği stratejileri içeriyordu.

Reuters hikayesi, Amazon Hindistan'ın iddia edilen faaliyeti hakkında kapsamlı ayrıntılar sağlıyor, ancak iki önemli parça öne çıkıyor. Birincisi, Amazon çalışanlarının bir kategori için AmazonBasics gibi şirket markalarının "ilk iki veya üç" arama sonuçlarında görünmesini sağlamak için "arama yerleştirme" (veya belirli ürün listelerinin sıralamasını yükseltme) kullandığı iddiasıdır. İkinci, daha kapsamlı iddia, Amazon'un müşteriler arasında popüler olan "referans" veya "kıyaslama" ürünlerini belirlemesini ve ardından bunları kopyalamasını içerir. En az iki üst düzey yöneticinin planları gözden geçirdiği iddia ediliyor.

İddialar, Amazon'a yönelik daha önceki suçlamaları yansıtıyor

Amazon'un kopyalama süreci, görünüşe göre iyi bilinen ürünlerin görünüşünü klonlamanın ötesine geçmiş. Belgelerin, Amazon Hindistan çalışanlarının, müşterilerin satın aldıkları ürünleri ne sıklıkla iade ettiği gibi dahili verileri incelediğini ve ardından buna göre ürünler tasarladığını bildirdiği bildiriliyor. Reuters, stratejisi "ürün geliştirmek için Amazon.in'den gelen bilgileri kullanmak ve ardından bu ürünleri müşterilerimize pazarlamak için Amazon.in platformundan yararlanmak" olan Solimo adlı şirket içi bir marka hakkında 2016 tarihli bir rapordan alıntı yapıyor. Rapor ayrıca, "ürünün nihai kalitesini etkileyen benzersiz süreçleri" yakalamak için orijinal referans ürün üreticileriyle ortak olma planlarını da açıkladı. yanlış ve mesnetsiz." Ancak diğer ülkelerden gelen iddiaları yansıtıyorlar. 2020 Wall Street Journal raporu, Amazon çalışanlarının, bağımsız satıcıları rakip ürünlerle ezmesine yardımcı olmak için ayrıntılı dahili satış verilerini incelediğini ortaya koydu.

Amazon, Journal'a bu taktiğin çalışanlar arasında kesinlikle yasak olduğunu söyledi ve iddiaları reddetti. ABD kongresinde bir duruşma, ancak o zamanki CEO Jeff Bezos, politikanın hiçbir zaman ihlal edilmediğini “garanti veremeyeceğini” söyledi. Ancak sorgulama boyunca Bezos, olası ihlalleri, Reuters'in tanımladığı türden resmi bir strateji olarak değil, haydut çalışanların eylemleri olarak tasvir etti.

Reuters'in belirttiği gibi, Amazon, rekabete aykırı davranış iddiasıyla Hindistan'da soruşturma altında. (Düzenleyiciler ayrıca Walmart destekli rakibi Flipkart'ı da araştırıyorlar.) Araştırma, AmazonBasics gibi kendi markasını taşıyan ürünlerle ilgili potansiyel olarak rekabete aykırı davranışları kapsıyor.