Gündem
Giriş Tarihi : 13-10-2021 21:02   Güncelleme : 13-10-2021 21:08
Abone ol

2021 Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün?

Diyanet İşleri dini günler takvimine göre 2021 Mevlid Kandili 17 Ekim tarihinde idrak edilecek. Peki, Mevlid Kandili'nin önemi nedir? Bu gecede ne oldu? Mevlid Kandilinde nasıl ibadet edilir?

2021 Mevlid Kandili ne zaman, hangi gün?

Mevlid Kandili'nin anlam ve önemini sizler için derledik. Bu hafta sonu idrak edilecek olan mübarek gecede namaz kılmak ve ibadet etmenin sevabı kat kat fazladır.

MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN? 

Mevlid Kandili 17 Ekim 2021 Pazar günü idrak edilecek.

MEVLİD KANDİLİ NEDİR? İŞTE ÖNEMİ 

Mevlid; doğum zamanı, doğulan yer ve zaman anlamına gelmektedir. Mevlid Kandili insanı insan yapan bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin doğumunu kutladığımız, onun bireysel ve toplumsal hayatımızı aydınlatan insanlık ve merhametini, insaf ve adaletini, sabır ve metanetini, kerem ve cömertliğini, kısaca insanlığa sunduğu değerleri anlayıp hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme mevsimidir.

MEVLİD KANDİLİNDE NASIL İBADET EDİLİR? 

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bu gün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışmalı.